| Metric | Q3 2015 | Q2 2015 | Q3 2014 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $538.0K | $472.0K | — | 14.0% | — |
| Op. Income | -$2M | -$3M | — | 13.1% | — |
| Gross Margin | -33.8% | -12.1% | — | -21.8pp | — |
| Net Margin | -1390.3% | -124.4% | — | -1266.0pp | — |
| EPS (Diluted) | $-5.65 | $-0.60 | — | -841.7% | — |
| Free Cash Flow | -$1M | -$2M | — | 28.6% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $538.0K |
| Cost of Revenue | $720.0K |
| GROSS PROFIT | -$182.0K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $20.0K |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $3M |
| OPERATING INCOME | -$2M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $1M |
| Other Income/Expenses | -$5M |
| INCOME BEFORE TAX | -$7M |
| Income Tax Expense | $3.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$7M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$7M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$7M |
| D&A | $31.0K |
| EBIT | -$6M |
| EBITDA | -$9M |
| EPS | -$6 |
| EPS Diluted | -$6 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$7M |
| Depreciation & Amortization | $31.0K |
| Stock-Based Compensation | $186.0K |
| Deferred Income Tax | $4M |
| Other Non-Cash Items | $1M |
| Change in Working Capital | $746.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$1M |
| Capital Expenditure | -$2.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$87.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$89.0K |
| Net Debt Issuance | $976.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $1M |
| FREE CASH FLOW | -$1M |
| Net Change in Cash | $73.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $225.0K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $418.0K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1M |
| PP&E (Net) | $297.0K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $387.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $684.0K |
| TOTAL ASSETS | $2M |
| Account Payables | $693.0K |
| Short-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue | $2M |
| Other Current Liabilities | $8M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $13M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1M |
| TOTAL LIABILITIES | $14M |
| Common Stock | $5.0K |
| Additional Paid-In Capital | $251M |
| Retained Earnings | -$263M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$12M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$12M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2M |
| Total Debt | $2M |
| Net Debt | $2M |