| Metric | Q4 2015 | Q3 2015 | Q4 2014 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $1M | $538.0K | — | 134.6% | — |
| Op. Income | -$1M | -$2M | — | 32.6% | — |
| Gross Margin | 38.4% | -33.8% | — | 72.2pp | — |
| Net Margin | 87.5% | -1390.3% | — | 1477.8pp | — |
| EPS (Diluted) | $0.75 | $-5.65 | — | 113.3% | — |
| Free Cash Flow | -$1M | -$1M | — | -8.3% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1M |
| Cost of Revenue | $778.0K |
| GROSS PROFIT | $484.0K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $2M |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $3M |
| OPERATING INCOME | -$1M |
| Interest Income | $64.0K |
| Interest Expense | $269.0K |
| Other Income/Expenses | $3M |
| INCOME BEFORE TAX | $1M |
| Income Tax Expense | $2.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $1M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $1M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $1M |
| D&A | $28.0K |
| EBIT | $1M |
| EBITDA | -$1M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $1M |
| Depreciation & Amortization | $28.0K |
| Stock-Based Compensation | $174.0K |
| Deferred Income Tax | -$3M |
| Other Non-Cash Items | $172.0K |
| Change in Working Capital | $46.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$1M |
| Capital Expenditure | -$89.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $87.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$2.0K |
| Net Debt Issuance | -$11.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $2M |
| FREE CASH FLOW | -$1M |
| Net Change in Cash | $691.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $916.0K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $590.0K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $2M |
| PP&E (Net) | $412.0K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $387.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $799.0K |
| TOTAL ASSETS | $3M |
| Account Payables | $753.0K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $2M |
| Other Current Liabilities | $2M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $5M |
| Long-Term Debt | $4M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $7M |
| TOTAL LIABILITIES | $12M |
| Common Stock | $6.0K |
| Additional Paid-In Capital | $253M |
| Retained Earnings | -$262M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$9M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$9M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $3M |
| Total Debt | $4M |
| Net Debt | $3M |