| Metric | Q3 2023 | Q2 2023 | Q3 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $0 | $674.0K | — | -100.0% | — |
| Op. Income | -$3M | -$4M | — | 23.7% | — |
| EPS (Diluted) | $-0.08 | $-0.03 | — | -168.4% | — |
| Free Cash Flow | -$573.3K | -$3M | — | 77.2% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $0 |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $0 |
| R&D Expenses | $957.0K |
| Selling & Marketing | -$663.0K |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $3M |
| Cost & Expenses | $3M |
| OPERATING INCOME | -$3M |
| Interest Income | $435.0K |
| Interest Expense | $826.0K |
| Other Income/Expenses | -$391.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$3M |
| Income Tax Expense | $373.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| NET INCOME | -$3M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$3M |
| D&A | $54.0K |
| EBIT | $0 |
| EBITDA | -$2M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$3M |
| Depreciation & Amortization | $54.0K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $798.9K |
| Change in Working Capital | $2M |
| OPERATING CASH FLOW | -$545.6K |
| Capital Expenditure | -$27.6K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$96M |
| Sales/Maturities of Investments | $24M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$72M |
| Net Debt Issuance | $72M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $72M |
| FREE CASH FLOW | -$573.3K |
| Net Change in Cash | -$1M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $5M |
| Short-Term Investments | $170M |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $666.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $176M |
| PP&E (Net) | $2M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $53M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | -$55M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $55M |
| TOTAL ASSETS | $231M |
| Account Payables | $3M |
| Short-Term Debt | $76M |
| Deferred Revenue | $4M |
| Other Current Liabilities | -$7M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $78M |
| Long-Term Debt | $389.0K |
| Deferred Revenue NC | $4M |
| Deferred Tax Liabilities | $11.0K |
| Other Non-Current Liabilities | $88.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $4M |
| TOTAL LIABILITIES | $83M |
| Common Stock | $484.0K |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | -$171M |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $320M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $149M |
| Minority Interest | -$902.0K |
| TOTAL EQUITY | $148M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $231M |
| Total Debt | $76M |
| Net Debt | $71M |