| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $674.0K | — | $674.0K | — | 0.0% |
| Op. Income | -$4M | — | -$11M | — | 66.8% |
| Gross Margin | 100.0% | — | 100.0% | — | 0.0pp |
| Net Margin | -177.2% | — | -1562.8% | — | 1385.6pp |
| EPS (Diluted) | $-0.03 | — | $-0.27 | — | 89.0% |
| Free Cash Flow | -$3M | — | -$8M | — | 68.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $674.0K |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $674.0K |
| R&D Expenses | $2M |
| Selling & Marketing | $192.0K |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $4M |
| Cost & Expenses | $4M |
| OPERATING INCOME | -$4M |
| Interest Income | $2M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | -$1M |
| Income Tax Expense | -$119.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$1M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| NET INCOME | -$1M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$1M |
| D&A | $52.0K |
| EBIT | -$4M |
| EBITDA | -$4M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$1M |
| Depreciation & Amortization | $52.0K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | -$3M |
| OPERATING CASH FLOW | -$3M |
| Capital Expenditure | -$16.5K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$69M |
| Sales/Maturities of Investments | $55M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$14M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$39.0K |
| FREE CASH FLOW | -$3M |
| Net Change in Cash | -$17M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $7M |
| Short-Term Investments | $143M |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $769.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $151M |
| PP&E (Net) | $2M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $4M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $33.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $5M |
| TOTAL ASSETS | $156M |
| Account Payables | $828.0K |
| Short-Term Debt | $236.0K |
| Deferred Revenue | $4M |
| Other Current Liabilities | -$5M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1M |
| Long-Term Debt | $488.0K |
| Deferred Revenue NC | $4M |
| Deferred Tax Liabilities | $11.0K |
| Other Non-Current Liabilities | $93.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $5M |
| TOTAL LIABILITIES | $6M |
| Common Stock | $484.0K |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | -$168M |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $319M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $152M |
| Minority Interest | -$891.0K |
| TOTAL EQUITY | $151M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $156M |
| Total Debt | $724.0K |
| Net Debt | -$6M |