| Metric | Q2 2022 | Q1 2022 | Q2 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $13M | $14M | $11M | -2.6% | 21.7% |
| Op. Income | -$10M | -$9M | $12M | -15.1% | -184.8% |
| Gross Margin | 71.6% | 69.8% | 72.4% | 1.9pp | -0.8pp |
| Net Margin | -300.0% | -109.4% | 66.2% | -190.6pp | -366.2pp |
| EPS (Diluted) | $-1.57 | $-0.59 | $0.33 | -166.1% | -575.8% |
| Free Cash Flow | -$2M | -$6M | -$5M | 63.4% | 53.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $13M |
| Cost of Revenue | $4M |
| GROSS PROFIT | $10M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $0 |
| Cost & Expenses | $24M |
| OPERATING INCOME | -$10M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$30M |
| INCOME BEFORE TAX | -$40M |
| Income Tax Expense | -$65.2K |
| Net Income from Continuing Ops | -$40M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$40M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$40M |
| D&A | $2M |
| EBIT | -$10M |
| EBITDA | -$8M |
| EPS | -$2 |
| EPS Diluted | -$2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$40M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $36M |
| Change in Working Capital | -$106.4K |
| OPERATING CASH FLOW | -$2M |
| Capital Expenditure | -$50.5K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$48.9K |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$5M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$7M |
| Net Debt Issuance | $856.4K |
| Common Stock Repurchased | -$741.5K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$136.7K |
| NET CASH FROM FINANCING | $35.7K |
| FREE CASH FLOW | -$2M |
| Net Change in Cash | -$9M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $34M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | -$34M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $0 |
| PP&E (Net) | $3M |
| Goodwill | $54M |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | -$97M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $0 |
| TOTAL ASSETS | $250M |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $18M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $18M |
| Long-Term Debt | $68M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $1M |
| Other Non-Current Liabilities | -$72M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $91M |
| Common Stock | $304M |
| Additional Paid-In Capital | $24M |
| Retained Earnings | -$170M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $959.7K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $159M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $159M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $250M |
| Total Debt | $70M |
| Net Debt | $37M |