| Metric | Q2 2022 | Q1 2022 | Q2 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $1.8B | $2.2B | $2.3B | -18.0% | -19.7% |
| Op. Income | -$55M | $382M | $396M | -114.4% | -113.9% |
| Gross Margin | 64.9% | 72.6% | 72.7% | -7.7pp | -7.8pp |
| Net Margin | -2.2% | 13.9% | 14.0% | -16.1pp | -16.3pp |
| EPS (Diluted) | $-0.13 | $1.00 | $1.05 | -113.0% | -112.4% |
| Free Cash Flow | $125M | $278M | $219M | -55.2% | -43.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.8B |
| Cost of Revenue | $636M |
| GROSS PROFIT | $1.2B |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $1.2B |
| Operating Expenses | $1.2B |
| Cost & Expenses | $1.9B |
| OPERATING INCOME | -$55M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $17M |
| Other Income/Expenses | $400.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$55M |
| Income Tax Expense | -$14M |
| Net Income from Continuing Ops | -$40M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $100.0K |
| NET INCOME | -$40M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$40M |
| D&A | $0 |
| EBIT | -$38M |
| EBITDA | -$38M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$40M |
| Depreciation & Amortization | $0 |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | -$139M |
| Other Non-Cash Items | $443M |
| Change in Working Capital | -$139M |
| OPERATING CASH FLOW | $125M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$1.2B |
| Sales/Maturities of Investments | $1.2B |
| Other Investing Activities | $6M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$50M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$70M |
| Other Financing Activities | -$500.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$70M |
| FREE CASH FLOW | $125M |
| Net Change in Cash | $6M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $101M |
| Short-Term Investments | $11.7B |
| Net Receivables | $7.7B |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | -$19.4B |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $0 |
| PP&E (Net) | $0 |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $15.8B |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | -$15.8B |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $0 |
| TOTAL ASSETS | $25.3B |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | -$513M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $0 |
| Long-Term Debt | $1.6B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $17M |
| Other Non-Current Liabilities | -$1.6B |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $18.9B |
| Common Stock | $309M |
| Additional Paid-In Capital | $1.4B |
| Retained Earnings | $5.3B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$576M |
| Other Equity | -$77M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $6.4B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $6.4B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $25.3B |
| Total Debt | $1.6B |
| Net Debt | $1.5B |