| Metric | FY 2022 | Prior Q | FY 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $8.1B | — | $9.3B | — | -13.5% |
| Op. Income | $857M | — | $1.9B | — | -55.4% |
| Gross Margin | 70.0% | — | 74.3% | — | -4.4pp |
| Net Margin | 8.5% | — | 16.4% | — | -7.9pp |
| EPS (Diluted) | $2.26 | — | $5.05 | — | -55.2% |
| Free Cash Flow | $1.2B | — | $1.3B | — | -10.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $8.1B |
| Cost of Revenue | $2.4B |
| GROSS PROFIT | $5.7B |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $4.8B |
| Operating Expenses | $4.8B |
| Cost & Expenses | $7.2B |
| OPERATING INCOME | $857M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $67M |
| Other Income/Expenses | $300.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $857M |
| Income Tax Expense | $171M |
| Net Income from Continuing Ops | $687M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | -$100.0K |
| NET INCOME | $686M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $686M |
| D&A | $0 |
| EBIT | $924M |
| EBITDA | $924M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $8.1B |
| Cost of Revenue | $2.4B |
| GROSS PROFIT | $5.7B |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $4.8B |
| Operating Expenses | $4.8B |
| Cost & Expenses | $7.2B |
| OPERATING INCOME | $857M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $67M |
| Other Income/Expenses | $300.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $857M |
| Income Tax Expense | $171M |
| Net Income from Continuing Ops | $687M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | -$100.0K |
| NET INCOME | $686M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $686M |
| D&A | $0 |
| EBIT | $924M |
| EBITDA | $924M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $686M |
| Depreciation & Amortization | $28M |
| Stock-Based Compensation | $9M |
| Deferred Income Tax | -$37M |
| Other Non-Cash Items | $169M |
| Change in Working Capital | $315M |
| OPERATING CASH FLOW | $1.2B |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$5.4B |
| Sales/Maturities of Investments | $5.0B |
| Other Investing Activities | -$12M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$415M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$281M |
| Common Dividends Paid | -$580M |
| Other Financing Activities | $2M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$833M |
| FREE CASH FLOW | $1.2B |
| Net Change in Cash | -$77M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $81M |
| Short-Term Investments | $12.6B |
| Net Receivables | $6.8B |
| Inventory | -$4.4B |
| Other Current Assets | $5.2B |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $20.2B |
| PP&E (Net) | -$678M |
| Goodwill | $178M |
| Intangible Assets | $178M |
| Long-Term Investments | $3.2B |
| Tax Assets | $322M |
| Other Non-Current Assets | $12.6B |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $15.8B |
| TOTAL ASSETS | $25.2B |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $399M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | -$914M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $0 |
| Long-Term Debt | $1.2B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $43M |
| Other Non-Current Liabilities | -$1.2B |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $19.0B |
| Common Stock | $297M |
| Additional Paid-In Capital | $1.1B |
| Retained Earnings | $5.3B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$523M |
| Other Equity | -$70M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $6.2B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $6.2B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $25.2B |
| Total Debt | $1.6B |
| Net Debt | $1.5B |