| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $373M | $331M | $313M | 12.9% | 19.4% |
| Op. Income | $87M | $63M | $71M | 39.1% | 23.1% |
| Gross Margin | 34.4% | 31.2% | 35.5% | 3.2pp | -1.1pp |
| Net Margin | 6.6% | 3.1% | 4.4% | 3.5pp | 2.1pp |
| EPS (Diluted) | $2.17 | $0.92 | $1.21 | 135.9% | 79.3% |
| Free Cash Flow | $11M | -$310M | $64M | 103.6% | -82.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $373M |
| Cost of Revenue | $245M |
| GROSS PROFIT | $128M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $41M |
| SG&A Expenses | $41M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $41M |
| Cost & Expenses | $286M |
| OPERATING INCOME | $87M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $24M |
| Other Income/Expenses | -$52M |
| INCOME BEFORE TAX | $35M |
| Income Tax Expense | $11M |
| Net Income from Continuing Ops | $25M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $25M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $25M |
| D&A | $9M |
| EBIT | $59M |
| EBITDA | $69M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $373M |
| Cost of Revenue | $245M |
| GROSS PROFIT | $128M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $41M |
| SG&A Expenses | $41M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $41M |
| Cost & Expenses | $286M |
| OPERATING INCOME | $87M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $24M |
| Other Income/Expenses | -$52M |
| INCOME BEFORE TAX | $35M |
| Income Tax Expense | $11M |
| Net Income from Continuing Ops | $25M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $25M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $25M |
| D&A | $9M |
| EBIT | $59M |
| EBITDA | $69M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $25M |
| Depreciation & Amortization | $9M |
| Stock-Based Compensation | $7M |
| Deferred Income Tax | $7M |
| Other Non-Cash Items | -$58M |
| Change in Working Capital | $21M |
| OPERATING CASH FLOW | $11M |
| Capital Expenditure | -$220.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $2M |
| NET CASH FROM INVESTING | $2M |
| Net Debt Issuance | -$12M |
| Common Stock Repurchased | -$294.0K |
| Common Dividends Paid | -$2M |
| Other Financing Activities | -$86.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$14M |
| FREE CASH FLOW | $11M |
| Net Change in Cash | -$972.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $32M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $1.6B |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $792M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $2.6B |
| PP&E (Net) | $166M |
| Goodwill | $142M |
| Intangible Assets | $34M |
| Long-Term Investments | $275M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $193M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $811M |
| TOTAL ASSETS | $3.4B |
| Account Payables | $65M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $490M |
| Long-Term Debt | $614M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $49M |
| Other Non-Current Liabilities | $1.2B |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $2.0B |
| TOTAL LIABILITIES | $2.5B |
| Common Stock | $10.0K |
| Additional Paid-In Capital | $27M |
| Retained Earnings | $811M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $217.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $838M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $838M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $3.4B |
| Total Debt | $782M |
| Net Debt | $750M |