| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $331M | — | — | — | — |
| Op. Income | $63M | — | — | — | — |
| Gross Margin | 31.2% | — | — | — | — |
| Net Margin | 3.1% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $0.92 | — | — | — | — |
| Free Cash Flow | -$310M | — | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $331M |
| Cost of Revenue | $228M |
| GROSS PROFIT | $103M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $40M |
| SG&A Expenses | $40M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $40M |
| Cost & Expenses | $268M |
| OPERATING INCOME | $63M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $22M |
| Other Income/Expenses | -$47M |
| INCOME BEFORE TAX | $16M |
| Income Tax Expense | $6M |
| Net Income from Continuing Ops | $10M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $10M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $10M |
| D&A | $9M |
| EBIT | $38M |
| EBITDA | $47M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $331M |
| Cost of Revenue | $228M |
| GROSS PROFIT | $103M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $40M |
| SG&A Expenses | $40M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $40M |
| Cost & Expenses | $268M |
| OPERATING INCOME | $63M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $22M |
| Other Income/Expenses | -$47M |
| INCOME BEFORE TAX | $16M |
| Income Tax Expense | $6M |
| Net Income from Continuing Ops | $10M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $10M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $10M |
| D&A | $9M |
| EBIT | $38M |
| EBITDA | $47M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $10M |
| Depreciation & Amortization | $9M |
| Stock-Based Compensation | $13M |
| Deferred Income Tax | $503.0K |
| Other Non-Cash Items | $4M |
| Change in Working Capital | -$346M |
| OPERATING CASH FLOW | -$309M |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$290M |
| Sales/Maturities of Investments | -$161M |
| Other Investing Activities | $645M |
| NET CASH FROM INVESTING | $192M |
| Net Debt Issuance | $125M |
| Common Stock Repurchased | -$925.0K |
| Common Dividends Paid | -$2M |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $122M |
| FREE CASH FLOW | -$310M |
| Net Change in Cash | $6M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $33M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $1.5B |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $867M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $2.5B |
| PP&E (Net) | $173M |
| Goodwill | $142M |
| Intangible Assets | $34M |
| Long-Term Investments | $180M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $197M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $726M |
| TOTAL ASSETS | $3.3B |
| Account Payables | $69M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $448M |
| Long-Term Debt | $600M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $42M |
| Other Non-Current Liabilities | $1.2B |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $2.0B |
| TOTAL LIABILITIES | $2.5B |
| Common Stock | $10.0K |
| Additional Paid-In Capital | $23M |
| Retained Earnings | $789M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$54.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $812M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $812M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $3.3B |
| Total Debt | $772M |
| Net Debt | $739M |