| Metric | Q4 2020 | Q3 2020 | Q4 2019 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $7M | $6M | $6M | 23.2% | 16.2% |
| Op. Income | $757.0K | $626.0K | $1M | 20.9% | -28.0% |
| Gross Margin | 21.1% | 25.3% | 28.3% | -4.2pp | -7.2pp |
| Net Margin | 9.1% | -1.6% | 68.3% | 10.7pp | -59.2pp |
| EPS (Diluted) | $0.08 | $-0.01 | $0.50 | 788.4% | -84.6% |
| Free Cash Flow | $2M | $1M | $168.0K | 94.1% | 1119.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $7M |
| Cost of Revenue | $6M |
| GROSS PROFIT | $2M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $763.0K |
| SG&A Expenses | $763.0K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $763.0K |
| Cost & Expenses | $6M |
| OPERATING INCOME | $757.0K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $2.0K |
| Other Income/Expenses | -$6.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $751.0K |
| Income Tax Expense | $96.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $655.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $655.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $429.0K |
| D&A | $63.0K |
| EBIT | $753.0K |
| EBITDA | $816.0K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $7M |
| Cost of Revenue | $6M |
| GROSS PROFIT | $2M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $763.0K |
| SG&A Expenses | $763.0K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $763.0K |
| Cost & Expenses | $6M |
| OPERATING INCOME | $757.0K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $2.0K |
| Other Income/Expenses | -$6.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $751.0K |
| Income Tax Expense | $96.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $655.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $655.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $429.0K |
| D&A | $63.0K |
| EBIT | $753.0K |
| EBITDA | $816.0K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $655.0K |
| Depreciation & Amortization | $63.0K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $43.0K |
| Other Non-Cash Items | $81.0K |
| Change in Working Capital | $1M |
| OPERATING CASH FLOW | $2M |
| Capital Expenditure | -$2.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$2.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$136.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$136.0K |
| FREE CASH FLOW | $2M |
| Net Change in Cash | $2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $5M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $3M |
| Inventory | $9M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $17M |
| PP&E (Net) | $2M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $1M |
| Other Non-Current Assets | $23.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $4M |
| TOTAL ASSETS | $20M |
| Account Payables | $833.0K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $1.0K |
| Other Current Liabilities | $3M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $5M |
| Long-Term Debt | $377.0K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1M |
| TOTAL LIABILITIES | $6M |
| Common Stock | $9.0K |
| Additional Paid-In Capital | $26M |
| Retained Earnings | -$12M |
| Treasury Stock | -$200.0K |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $14M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $14M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $20M |
| Total Debt | $2M |
| Net Debt | -$3M |