| Metric | Q4 2017 | Q3 2017 | Q4 2016 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $2M | $1M | $1M | 12.0% | 15.1% |
| Op. Income | -$2M | -$2M | $514.8K | 14.7% | -398.4% |
| Gross Margin | 39.3% | -39.5% | 92.3% | 78.9pp | -53.0pp |
| Net Margin | -94.7% | -122.4% | 33.5% | 27.7pp | -128.2pp |
| EPS (Diluted) | $-0.06 | $-0.07 | $0.01 | 13.0% | -1218.1% |
| Free Cash Flow | -$11M | -$6M | -$2M | -64.3% | -426.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $2M |
| Cost of Revenue | $952.4K |
| GROSS PROFIT | $617.9K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $573.3K |
| General & Administrative | $1M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $98.0K |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $3M |
| OPERATING INCOME | -$2M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $43.0K |
| Other Income/Expenses | $48.7K |
| INCOME BEFORE TAX | -$1M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$1M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$1M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$1M |
| D&A | $371.2K |
| EBIT | -$1M |
| EBITDA | -$1M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$1M |
| Depreciation & Amortization | $371.2K |
| Stock-Based Compensation | $1M |
| Deferred Income Tax | -$88.0K |
| Other Non-Cash Items | $556.9K |
| Change in Working Capital | -$1M |
| OPERATING CASH FLOW | -$889.5K |
| Capital Expenditure | -$10M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $10M |
| Other Investing Activities | $113.2K |
| NET CASH FROM INVESTING | $600.4K |
| Net Debt Issuance | -$550.8K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $291.3K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$259.5K |
| FREE CASH FLOW | -$11M |
| Net Change in Cash | -$548.6K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $1M |
| Short-Term Investments | $23M |
| Net Receivables | $736.6K |
| Inventory | $4M |
| Other Current Assets | $3M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $33M |
| PP&E (Net) | $33M |
| Goodwill | $2M |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $342.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $35M |
| TOTAL ASSETS | $68M |
| Account Payables | $5M |
| Short-Term Debt | $285.1K |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | -$482 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $5M |
| Long-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $373 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $2M |
| TOTAL LIABILITIES | $7M |
| Common Stock | $73M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | -$14M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$2M |
| Other Equity | $214 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $61M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $61M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $68M |
| Total Debt | $3M |
| Net Debt | $1M |