| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $1M | $1M | $110.0K | 9.4% | 1074.5% |
| Op. Income | -$3M | -$2M | -$3M | -27.6% | -5.0% |
| Gross Margin | 31.3% | 43.5% | -191.8% | -12.2pp | 223.2pp |
| Net Margin | -221.9% | -184.8% | -2310.9% | -37.1pp | 2089.0pp |
| EPS (Diluted) | $-0.23 | $-0.21 | $-0.24 | -9.5% | 4.2% |
| Free Cash Flow | -$2M | -$2M | -$2M | -5.0% | 3.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1M |
| Cost of Revenue | $887.0K |
| GROSS PROFIT | $405.0K |
| R&D Expenses | $2M |
| Selling & Marketing | $347.0K |
| General & Administrative | $1M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $3M |
| Cost & Expenses | $4M |
| OPERATING INCOME | -$3M |
| Interest Income | $149.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $149.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$3M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$3M |
| D&A | $28.0K |
| EBIT | -$3M |
| EBITDA | -$3M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$3M |
| Depreciation & Amortization | $28.0K |
| Stock-Based Compensation | $537.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$17.0K |
| Change in Working Capital | $120.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$2M |
| Capital Expenditure | -$8.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$8.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $10M |
| FREE CASH FLOW | -$2M |
| Net Change in Cash | $8M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $21M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $912.0K |
| Inventory | $328.0K |
| Other Current Assets | $952.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $23M |
| PP&E (Net) | $2M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3M |
| TOTAL ASSETS | $26M |
| Account Payables | $301.0K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $615.0K |
| Other Current Liabilities | $1M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $3M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $1M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $255.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $2M |
| TOTAL LIABILITIES | $5M |
| Common Stock | $13.0K |
| Additional Paid-In Capital | $63M |
| Retained Earnings | -$42M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $21M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $21M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $26M |
| Total Debt | $1M |
| Net Debt | -$20M |