| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $303.0K | $159.0K | $2.0K | 90.6% | 15050.0% |
| Op. Income | -$3M | -$2M | -$3M | -57.5% | -0.4% |
| Gross Margin | -81.5% | -121.4% | -14300.0% | 39.9pp | 14218.5pp |
| Net Margin | -886.5% | -1046.5% | -139400.0% | 160.1pp | 138513.5pp |
| EPS (Diluted) | $-0.37 | $-0.23 | $-0.39 | -60.9% | 5.1% |
| Free Cash Flow | -$2M | -$2M | — | -23.3% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $303.0K |
| Cost of Revenue | $550.0K |
| GROSS PROFIT | -$247.0K |
| R&D Expenses | $1M |
| Selling & Marketing | $176.0K |
| General & Administrative | $958.0K |
| SG&A Expenses | $1M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $3M |
| Cost & Expenses | $3M |
| OPERATING INCOME | -$3M |
| Interest Income | $86.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $93.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$3M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$3M |
| D&A | $155.0K |
| EBIT | -$3M |
| EBITDA | -$3M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$3M |
| Depreciation & Amortization | $155.0K |
| Stock-Based Compensation | $348.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $91.0K |
| Change in Working Capital | -$382.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$2M |
| Capital Expenditure | -$15.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$15M |
| Sales/Maturities of Investments | $3M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$12M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $14M |
| FREE CASH FLOW | -$2M |
| Net Change in Cash | -$516.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $10M |
| Short-Term Investments | $15M |
| Net Receivables | $61.0K |
| Inventory | $693.0K |
| Other Current Assets | $564.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $26M |
| PP&E (Net) | $854.0K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $1M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $268.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3M |
| TOTAL ASSETS | $28M |
| Account Payables | $365.0K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $1M |
| Other Current Liabilities | $404.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $3M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $2M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $262.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $2M |
| TOTAL LIABILITIES | $5M |
| Common Stock | $10.0K |
| Additional Paid-In Capital | $51M |
| Retained Earnings | -$27M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $23M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $23M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $28M |
| Total Debt | $289.0K |
| Net Debt | -$9M |