| Metric | Q3 2022 | Q2 2022 | Q3 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $17M | $9M | $3M | 77.2% | 483.5% |
| Op. Income | -$82M | -$22M | -$30M | -272.5% | -176.1% |
| Gross Margin | -3.0% | 4.8% | -0.4% | -7.8pp | -2.6pp |
| Net Margin | -455.1% | -11.7% | -812.7% | -443.5pp | 357.6pp |
| EPS (Diluted) | $-1.00 | $-0.02 | $-0.52 | -5210.1% | -93.0% |
| Free Cash Flow | -$4M | -$41M | -$43M | 90.6% | 91.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $17M |
| Cost of Revenue | $17M |
| GROSS PROFIT | -$500.6K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $6M |
| SG&A Expenses | $6M |
| Other Expenses | $76M |
| Operating Expenses | $81M |
| Cost & Expenses | $98M |
| OPERATING INCOME | -$82M |
| Interest Income | $323.7K |
| Interest Expense | $1M |
| Other Income/Expenses | $6M |
| INCOME BEFORE TAX | -$76M |
| Income Tax Expense | -$731 |
| Net Income from Continuing Ops | -$76M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$76M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$76M |
| D&A | $2M |
| EBIT | -$75M |
| EBITDA | -$73M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$76M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $72M |
| Change in Working Capital | $10M |
| OPERATING CASH FLOW | $10M |
| Capital Expenditure | -$13M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$154.9K |
| Sales/Maturities of Investments | $258.0K |
| Other Investing Activities | -$2M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$15M |
| Net Debt Issuance | -$201.7K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$118.4K |
| FREE CASH FLOW | -$4M |
| Net Change in Cash | -$2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $70M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $9M |
| Inventory | $6M |
| Other Current Assets | $4M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $89M |
| PP&E (Net) | $377M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $21M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $45M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $443M |
| TOTAL ASSETS | $532M |
| Account Payables | $11M |
| Short-Term Debt | $3M |
| Deferred Revenue | $1M |
| Other Current Liabilities | $13M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $28M |
| Long-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue NC | $29M |
| Deferred Tax Liabilities | $12M |
| Other Non-Current Liabilities | $41M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $85M |
| TOTAL LIABILITIES | $113M |
| Common Stock | $545M |
| Additional Paid-In Capital | $6M |
| Retained Earnings | -$137M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $5M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $419M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $419M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $532M |
| Total Debt | $6M |
| Net Debt | -$65M |