| Metric | Q2 2022 | Q1 2022 | Q2 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $9M | $7M | $566.4K | 40.3% | 1559.7% |
| Op. Income | -$22M | -$17M | -$33M | -29.6% | 33.4% |
| Gross Margin | 4.8% | -0.4% | -5.5% | 5.2pp | 10.3pp |
| Net Margin | -11.7% | -243.6% | -5342.5% | 232.0pp | 5330.8pp |
| EPS (Diluted) | $-0.02 | $-0.34 | $-0.68 | 94.5% | 97.2% |
| Free Cash Flow | -$41M | -$22M | -$44M | -87.6% | 6.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $9M |
| Cost of Revenue | $9M |
| GROSS PROFIT | $448.7K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $5M |
| SG&A Expenses | $5M |
| Other Expenses | $17M |
| Operating Expenses | $22M |
| Cost & Expenses | $31M |
| OPERATING INCOME | -$22M |
| Interest Income | $317.2K |
| Interest Expense | $1M |
| Other Income/Expenses | $22M |
| INCOME BEFORE TAX | $15.3K |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | -$1M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$1M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$1M |
| D&A | $3M |
| EBIT | $1M |
| EBITDA | $4M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$1M |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $961.7K |
| Deferred Income Tax | $1M |
| Other Non-Cash Items | -$22M |
| Change in Working Capital | -$8M |
| OPERATING CASH FLOW | -$26M |
| Capital Expenditure | -$15M |
| Acquisitions (Net) | -$45M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $165.2K |
| Other Investing Activities | -$11M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$71M |
| Net Debt Issuance | $572.9K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$3M |
| NET CASH FROM FINANCING | $154M |
| FREE CASH FLOW | -$41M |
| Net Change in Cash | $58M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $77M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $9M |
| Inventory | $15M |
| Other Current Assets | $3M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $104M |
| PP&E (Net) | $434M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $25M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $43M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $501M |
| TOTAL ASSETS | $606M |
| Account Payables | $10M |
| Short-Term Debt | $3M |
| Deferred Revenue | $2M |
| Other Current Liabilities | $11M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $26M |
| Long-Term Debt | $3M |
| Deferred Revenue NC | $14M |
| Deferred Tax Liabilities | $13M |
| Other Non-Current Liabilities | $48M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $78M |
| TOTAL LIABILITIES | $104M |
| Common Stock | $586M |
| Additional Paid-In Capital | $5M |
| Retained Earnings | -$88M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$1M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $502M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $502M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $606M |
| Total Debt | $6M |
| Net Debt | -$71M |