| Metric | Q3 2021 | Q2 2021 | Q3 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $3M | $566.4K | $0 | 404.0% | — |
| Op. Income | -$30M | -$33M | -$864.5K | 10.2% | -3325.2% |
| Gross Margin | -0.4% | -5.5% | — | 5.1pp | — |
| Net Margin | -812.7% | -5342.5% | — | 4529.7pp | — |
| EPS (Diluted) | $-0.52 | $-0.68 | $-0.00 | 23.7% | -10823.1% |
| Free Cash Flow | -$43M | -$44M | -$13M | 2.3% | -241.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $3M |
| Cost of Revenue | $3M |
| GROSS PROFIT | -$11.7K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $5M |
| SG&A Expenses | $5M |
| Other Expenses | $25M |
| Operating Expenses | $30M |
| Cost & Expenses | $32M |
| OPERATING INCOME | -$30M |
| Interest Income | $109.6K |
| Interest Expense | $229.5K |
| Other Income/Expenses | $4M |
| INCOME BEFORE TAX | -$26M |
| Income Tax Expense | -$3M |
| Net Income from Continuing Ops | -$23M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$23M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$23M |
| D&A | $11.7K |
| EBIT | -$26M |
| EBITDA | -$26M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$23M |
| Depreciation & Amortization | $11.7K |
| Stock-Based Compensation | $1M |
| Deferred Income Tax | -$3M |
| Other Non-Cash Items | $20M |
| Change in Working Capital | $2M |
| OPERATING CASH FLOW | -$2M |
| Capital Expenditure | -$41M |
| Acquisitions (Net) | -$2M |
| Purchases of Investments | -$6M |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$2M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$51M |
| Net Debt Issuance | -$1M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$1M |
| FREE CASH FLOW | -$43M |
| Net Change in Cash | -$53M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $53M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $7M |
| Inventory | $14M |
| Other Current Assets | $1M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $75M |
| PP&E (Net) | $408M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $58M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $9M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $475M |
| TOTAL ASSETS | $550M |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $3M |
| Other Current Liabilities | $32M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $42M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $14M |
| Deferred Tax Liabilities | $4M |
| Other Non-Current Liabilities | $22M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $42M |
| TOTAL LIABILITIES | $83M |
| Common Stock | $524M |
| Additional Paid-In Capital | $3M |
| Retained Earnings | -$71M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $11M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $466M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $466M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $550M |
| Total Debt | $9M |
| Net Debt | -$44M |