| Metric | Q2 2021 | Q1 2021 | Q2 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $566.4K | $0 | $0 | — | — |
| Op. Income | -$33M | -$4M | -$729.3K | -767.7% | -4421.8% |
| Gross Margin | -5.5% | — | — | — | — |
| Net Margin | -5342.5% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $-0.68 | $-0.06 | $0.01 | -978.9% | -13198.6% |
| Free Cash Flow | -$44M | -$33M | -$9M | -32.4% | -369.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $566.4K |
| Cost of Revenue | $597.8K |
| GROSS PROFIT | -$31.4K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $30M |
| Operating Expenses | $33M |
| Cost & Expenses | $34M |
| OPERATING INCOME | -$33M |
| Interest Income | $198.0K |
| Interest Expense | $13.9K |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | -$31M |
| Income Tax Expense | -$1M |
| Net Income from Continuing Ops | -$30M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$30M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$30M |
| D&A | $31.4K |
| EBIT | -$31M |
| EBITDA | -$31M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$30M |
| Depreciation & Amortization | $31.4K |
| Stock-Based Compensation | $344.9K |
| Deferred Income Tax | -$1M |
| Other Non-Cash Items | $28M |
| Change in Working Capital | -$2M |
| OPERATING CASH FLOW | -$5M |
| Capital Expenditure | -$39M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$543.7K |
| Sales/Maturities of Investments | $6M |
| Other Investing Activities | -$898.1K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$35M |
| Net Debt Issuance | -$1M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $2.2K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$1M |
| FREE CASH FLOW | -$44M |
| Net Change in Cash | -$41M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $106M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $7M |
| Inventory | $19M |
| Other Current Assets | $2M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $133M |
| PP&E (Net) | $380M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $63M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $9M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $452M |
| TOTAL ASSETS | $585M |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $2M |
| Other Current Liabilities | $33M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $41M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $14M |
| Deferred Tax Liabilities | $8M |
| Other Non-Current Liabilities | $21M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $45M |
| TOTAL LIABILITIES | $87M |
| Common Stock | $524M |
| Additional Paid-In Capital | $2M |
| Retained Earnings | -$48M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $21M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $498M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $498M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $585M |
| Total Debt | $9M |
| Net Debt | -$96M |