| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $173M | $171M | $140M | 0.9% | 23.6% |
| Op. Income | $39M | $36M | $37M | 8.0% | 7.4% |
| Gross Margin | 56.0% | 55.8% | 69.1% | 0.3pp | -13.0pp |
| Net Margin | 16.6% | 16.2% | 19.9% | 0.4pp | -3.4pp |
| EPS (Diluted) | $0.47 | $0.45 | $0.46 | 4.4% | 2.2% |
| Free Cash Flow | $45M | -$28M | $22M | 259.6% | 104.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $173M |
| Cost of Revenue | $76M |
| GROSS PROFIT | $97M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $990.0K |
| General & Administrative | $36M |
| SG&A Expenses | $37M |
| Other Expenses | $21M |
| Operating Expenses | $58M |
| Cost & Expenses | $134M |
| OPERATING INCOME | $39M |
| Interest Income | $162M |
| Interest Expense | $75M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $39M |
| Income Tax Expense | $11M |
| Net Income from Continuing Ops | $29M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $29M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $28M |
| D&A | $4M |
| EBIT | $39M |
| EBITDA | $43M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $173M |
| Cost of Revenue | $76M |
| GROSS PROFIT | $97M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $990.0K |
| General & Administrative | $36M |
| SG&A Expenses | $37M |
| Other Expenses | $21M |
| Operating Expenses | $58M |
| Cost & Expenses | $134M |
| OPERATING INCOME | $39M |
| Interest Income | $162M |
| Interest Expense | $75M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $39M |
| Income Tax Expense | $11M |
| Net Income from Continuing Ops | $29M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $29M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $28M |
| D&A | $4M |
| EBIT | $39M |
| EBITDA | $43M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $29M |
| Depreciation & Amortization | $4M |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | $1M |
| Other Non-Cash Items | -$2M |
| Change in Working Capital | $12M |
| OPERATING CASH FLOW | $46M |
| Capital Expenditure | -$680.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$10M |
| Sales/Maturities of Investments | $52M |
| Other Investing Activities | $79M |
| NET CASH FROM INVESTING | $121M |
| Net Debt Issuance | $32M |
| Common Stock Repurchased | -$15M |
| Common Dividends Paid | -$13M |
| Other Financing Activities | -$194M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$190M |
| FREE CASH FLOW | $45M |
| Net Change in Cash | -$23M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $130M |
| Short-Term Investments | $745M |
| Net Receivables | $53M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $928M |
| PP&E (Net) | $119M |
| Goodwill | $506M |
| Intangible Assets | $9M |
| Long-Term Investments | $11.3B |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $552M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $12.5B |
| TOTAL ASSETS | $13.4B |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $67M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $10.2B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $10.3B |
| Long-Term Debt | $1.1B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $365M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.4B |
| TOTAL LIABILITIES | $11.8B |
| Common Stock | $613.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.2B |
| Retained Earnings | $608M |
| Treasury Stock | -$84M |
| Accum. Other Comp. Income | -$19M |
| Other Equity | -$3M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.7B |
| Minority Interest | $725.0K |
| TOTAL EQUITY | $1.7B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $13.4B |
| Total Debt | $1.2B |
| Net Debt | $1.0B |