| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $16M | $16M | $17M | 0.7% | -4.2% |
| Op. Income | -$1M | -$1M | $138.4K | -3.3% | -1066.3% |
| Gross Margin | 24.2% | 25.0% | 30.2% | -0.8pp | -6.0pp |
| Net Margin | -9.6% | -9.9% | 0.6% | 0.3pp | -10.2pp |
| EPS (Diluted) | $-0.20 | $-0.21 | $0.01 | 4.8% | -1662.5% |
| Free Cash Flow | $473.8K | $218.2K | $423.0K | 117.1% | 12.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $16M |
| Cost of Revenue | $12M |
| GROSS PROFIT | $4M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $5M |
| Other Expenses | $20.1K |
| Operating Expenses | $5M |
| Cost & Expenses | $18M |
| OPERATING INCOME | -$1M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $301.5K |
| Other Income/Expenses | -$212.8K |
| INCOME BEFORE TAX | -$2M |
| Income Tax Expense | $6.7K |
| Net Income from Continuing Ops | -$2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$2M |
| D&A | $213.0K |
| EBIT | -$1M |
| EBITDA | -$1M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$2M |
| Depreciation & Amortization | $213.0K |
| Stock-Based Compensation | $78.1K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$73.8K |
| Change in Working Capital | $2M |
| OPERATING CASH FLOW | $552.4K |
| Capital Expenditure | -$78.6K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $50.9K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$26.3K |
| Net Debt Issuance | -$789.0K |
| Common Stock Repurchased | $107.7K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$30.3K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$819.3K |
| FREE CASH FLOW | $473.8K |
| Net Change in Cash | -$293.2K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $796.7K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $9M |
| Inventory | $19M |
| Other Current Assets | $424.2K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $29M |
| PP&E (Net) | $7M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $527.0K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $895.8K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $8M |
| TOTAL ASSETS | $38M |
| Account Payables | $5M |
| Short-Term Debt | $56.0K |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $356.4K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $7M |
| Long-Term Debt | $10M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $246.5K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $10M |
| TOTAL LIABILITIES | $17M |
| Common Stock | $15M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $5M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $20M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $20M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $38M |
| Total Debt | $10M |
| Net Debt | $9M |