| Metric | Q4 2023 | Q3 2023 | Q4 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $262.0K | $419.0K | $1M | -37.5% | -76.2% |
| Op. Income | -$12M | -$15M | -$10M | 14.1% | -27.0% |
| Gross Margin | 68.3% | 90.2% | 95.2% | -21.9pp | -26.9pp |
| Net Margin | -4892.4% | -3178.0% | -884.0% | -1714.3pp | -4008.4pp |
| EPS (Diluted) | $-0.36 | $-0.38 | $-0.04 | 5.3% | -857.4% |
| Free Cash Flow | -$11M | -$10M | -$9M | -6.5% | -24.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $262.0K |
| Cost of Revenue | $83.0K |
| GROSS PROFIT | $179.0K |
| R&D Expenses | $9M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $13M |
| Cost & Expenses | $13M |
| OPERATING INCOME | -$12M |
| Interest Income | $1M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$337.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$13M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$13M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$13M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$13M |
| D&A | $72.0K |
| EBIT | -$12M |
| EBITDA | -$12M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$13M |
| Depreciation & Amortization | $72.0K |
| Stock-Based Compensation | $919.0K |
| Deferred Income Tax | -$1M |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | -$116.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$11M |
| Capital Expenditure | $3.0K |
| Acquisitions (Net) | -$33M |
| Purchases of Investments | -$4M |
| Sales/Maturities of Investments | $37M |
| Other Investing Activities | $33M |
| NET CASH FROM INVESTING | $33M |
| Net Debt Issuance | -$11M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$11M |
| FREE CASH FLOW | -$11M |
| Net Change in Cash | $11M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $31M |
| Short-Term Investments | $57M |
| Net Receivables | $99.0K |
| Inventory | $146.0K |
| Other Current Assets | $1M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $89M |
| PP&E (Net) | $3M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $2M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $769.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $6M |
| TOTAL ASSETS | $95M |
| Account Payables | $3M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $3M |
| Other Current Liabilities | $3M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $11M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $15M |
| Deferred Tax Liabilities | -$15M |
| Other Non-Current Liabilities | $15M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $16M |
| TOTAL LIABILITIES | $27M |
| Common Stock | $4.0K |
| Additional Paid-In Capital | $317M |
| Retained Earnings | -$249M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$10.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $68M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $68M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $95M |
| Total Debt | $2M |
| Net Debt | -$29M |