| Metric | FY 2023 | Prior Q | FY 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $3M | — | $4M | — | -21.9% |
| Op. Income | -$52M | — | -$33M | — | -57.7% |
| Gross Margin | 93.3% | — | 90.9% | — | 2.4pp |
| Net Margin | -1779.7% | — | -951.3% | — | -828.5pp |
| EPS (Diluted) | $-1.48 | — | $-1.32 | — | -12.1% |
| Free Cash Flow | -$46M | — | -$30M | — | -54.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $3M |
| Cost of Revenue | $186.0K |
| GROSS PROFIT | $3M |
| R&D Expenses | $34M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $20M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $54M |
| Cost & Expenses | $54M |
| OPERATING INCOME | -$52M |
| Interest Income | $4M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | -$49M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$49M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$49M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$49M |
| D&A | $287.0K |
| EBIT | -$52M |
| EBITDA | -$51M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$49M |
| Depreciation & Amortization | $287.0K |
| Stock-Based Compensation | $8M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$2M |
| Change in Working Capital | -$3M |
| OPERATING CASH FLOW | -$46M |
| Capital Expenditure | -$78.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$142M |
| Sales/Maturities of Investments | $153M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $11M |
| Net Debt Issuance | -$11M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $57M |
| NET CASH FROM FINANCING | $46M |
| FREE CASH FLOW | -$46M |
| Net Change in Cash | $11M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $31M |
| Short-Term Investments | $57M |
| Net Receivables | $99.0K |
| Inventory | $146.0K |
| Other Current Assets | $1M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $89M |
| PP&E (Net) | $3M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $2M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $769.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $6M |
| TOTAL ASSETS | $95M |
| Account Payables | $3M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $3M |
| Other Current Liabilities | $3M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $11M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $15M |
| Deferred Tax Liabilities | -$15M |
| Other Non-Current Liabilities | $15M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $16M |
| TOTAL LIABILITIES | $27M |
| Common Stock | $4.0K |
| Additional Paid-In Capital | $317M |
| Retained Earnings | -$249M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$10.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $68M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $68M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $95M |
| Total Debt | $2M |
| Net Debt | -$29M |