| Metric | Q3 2023 | Q2 2023 | Q3 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $513M | $467M | $338M | 9.9% | 52.1% |
| Op. Income | $59M | $39M | $17M | 48.6% | 242.9% |
| Gross Margin | 16.0% | 13.8% | 10.0% | 2.2pp | 6.0pp |
| Net Margin | 8.3% | 5.8% | 3.7% | 2.5pp | 4.6pp |
| EPS (Diluted) | $0.93 | $0.65 | $0.30 | 43.1% | 210.0% |
| Free Cash Flow | $19M | $49M | -$76M | -61.8% | 124.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $513M |
| Cost of Revenue | $431M |
| GROSS PROFIT | $82M |
| R&D Expenses | $5M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $19M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $24M |
| Cost & Expenses | $455M |
| OPERATING INCOME | $59M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | $61M |
| Income Tax Expense | $18M |
| Net Income from Continuing Ops | $43M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $43M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $85M |
| D&A | $949.0K |
| EBIT | $59M |
| EBITDA | $60M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $513M |
| Cost of Revenue | $431M |
| GROSS PROFIT | $82M |
| R&D Expenses | $5M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $19M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $24M |
| Cost & Expenses | $455M |
| OPERATING INCOME | $59M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | $61M |
| Income Tax Expense | $18M |
| Net Income from Continuing Ops | $43M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $43M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $85M |
| D&A | $949.0K |
| EBIT | $59M |
| EBITDA | $60M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $43M |
| Depreciation & Amortization | $949.0K |
| Stock-Based Compensation | $940.0K |
| Deferred Income Tax | -$3M |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | -$24M |
| OPERATING CASH FLOW | $20M |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$1M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$3M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$3M |
| FREE CASH FLOW | $19M |
| Net Change in Cash | $16M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $100M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $553M |
| Inventory | $251M |
| Other Current Assets | $50M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $954M |
| PP&E (Net) | $8M |
| Goodwill | $265M |
| Intangible Assets | $1M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $31M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $305M |
| TOTAL ASSETS | $1.3B |
| Account Payables | $311M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $173M |
| Other Current Liabilities | $35M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $605M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $559M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $559M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.2B |
| Common Stock | $0 |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $0 |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $96M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $96M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $96M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.3B |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$100M |