| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $30M | $29M | $25M | 3.2% | 19.4% |
| Op. Income | $5M | $6M | $8M | -4.8% | -35.2% |
| Gross Margin | 56.2% | 59.9% | 76.6% | -3.7pp | -20.5pp |
| Net Margin | 14.1% | 15.3% | 26.0% | -1.2pp | -11.9pp |
| EPS (Diluted) | $0.52 | $0.55 | $0.81 | -5.5% | -35.8% |
| Free Cash Flow | $9M | $4M | $6M | 131.9% | 44.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $30M |
| Cost of Revenue | $13M |
| GROSS PROFIT | $17M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $6M |
| SG&A Expenses | $6M |
| Other Expenses | $5M |
| Operating Expenses | $11M |
| Cost & Expenses | $25M |
| OPERATING INCOME | $5M |
| Interest Income | $28M |
| Interest Expense | $13M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $5M |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | $4M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $4M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $4M |
| D&A | $344.0K |
| EBIT | $5M |
| EBITDA | $6M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $30M |
| Cost of Revenue | $13M |
| GROSS PROFIT | $17M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $6M |
| SG&A Expenses | $6M |
| Other Expenses | $5M |
| Operating Expenses | $11M |
| Cost & Expenses | $25M |
| OPERATING INCOME | $5M |
| Interest Income | $28M |
| Interest Expense | $13M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $5M |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | $4M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $4M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $4M |
| D&A | $344.0K |
| EBIT | $5M |
| EBITDA | $6M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $4M |
| Depreciation & Amortization | $344.0K |
| Stock-Based Compensation | $189.0K |
| Deferred Income Tax | $47.0K |
| Other Non-Cash Items | $3M |
| Change in Working Capital | $1M |
| OPERATING CASH FLOW | $9M |
| Capital Expenditure | -$533.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$14M |
| Sales/Maturities of Investments | $14M |
| Other Investing Activities | -$20M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$20M |
| Net Debt Issuance | -$812.0K |
| Common Stock Repurchased | -$580.0K |
| Common Dividends Paid | -$2M |
| Other Financing Activities | -$28M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$32M |
| FREE CASH FLOW | $9M |
| Net Change in Cash | -$43M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $69M |
| Short-Term Investments | $398M |
| Net Receivables | $8M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $475M |
| PP&E (Net) | $18M |
| Goodwill | $29M |
| Intangible Assets | $183.0K |
| Long-Term Investments | $1.6B |
| Tax Assets | $22M |
| Other Non-Current Assets | $67M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.8B |
| TOTAL ASSETS | $2.2B |
| Account Payables | $13M |
| Short-Term Debt | $62M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $1.8B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1.9B |
| Long-Term Debt | $88M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $78M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $166M |
| TOTAL LIABILITIES | $2.1B |
| Common Stock | $831.0K |
| Additional Paid-In Capital | $98M |
| Retained Earnings | $139M |
| Treasury Stock | -$6M |
| Accum. Other Comp. Income | -$50M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $182M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $182M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.2B |
| Total Debt | $150M |
| Net Debt | $81M |