| Metric | FY 2009 | Prior Q | FY 2008 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $32M | — | $32M | — | 0.1% |
| Op. Income | $9M | — | $10M | — | -1.8% |
| Gross Margin | 70.8% | — | 67.6% | — | 3.2pp |
| Net Margin | 21.9% | — | 20.7% | — | 1.2pp |
| EPS (Diluted) | $1.55 | — | $1.46 | — | 6.2% |
| Free Cash Flow | $6M | — | $7M | — | -15.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $32M |
| Cost of Revenue | $9M |
| GROSS PROFIT | $23M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $186.0K |
| General & Administrative | $9M |
| SG&A Expenses | $9M |
| Other Expenses | $4M |
| Operating Expenses | $13M |
| Cost & Expenses | $23M |
| OPERATING INCOME | $9M |
| Interest Income | $27M |
| Interest Expense | $8M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $9M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $7M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $7M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $7M |
| D&A | $598.0K |
| EBIT | $9M |
| EBITDA | $10M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $32M |
| Cost of Revenue | $9M |
| GROSS PROFIT | $23M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $186.0K |
| General & Administrative | $9M |
| SG&A Expenses | $9M |
| Other Expenses | $4M |
| Operating Expenses | $13M |
| Cost & Expenses | $23M |
| OPERATING INCOME | $9M |
| Interest Income | $27M |
| Interest Expense | $8M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $9M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $7M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $7M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $7M |
| D&A | $598.0K |
| EBIT | $9M |
| EBITDA | $10M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $7M |
| Depreciation & Amortization | $598.0K |
| Stock-Based Compensation | $134.0K |
| Deferred Income Tax | -$749.0K |
| Other Non-Cash Items | $421.0K |
| Change in Working Capital | -$1M |
| OPERATING CASH FLOW | $6M |
| Capital Expenditure | -$248.0K |
| Acquisitions (Net) | $1M |
| Purchases of Investments | -$58M |
| Sales/Maturities of Investments | $59M |
| Other Investing Activities | -$15M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$13M |
| Net Debt Issuance | -$12M |
| Common Stock Repurchased | -$68.0K |
| Common Dividends Paid | -$3M |
| Other Financing Activities | $33M |
| NET CASH FROM FINANCING | $17M |
| FREE CASH FLOW | $6M |
| Net Change in Cash | $11M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $14M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $2M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $17M |
| PP&E (Net) | $5M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $489M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $19M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $513M |
| TOTAL ASSETS | $530M |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $26M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $391M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $419M |
| Long-Term Debt | $43M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $46M |
| TOTAL LIABILITIES | $465M |
| Common Stock | $284.0K |
| Additional Paid-In Capital | $10M |
| Retained Earnings | $54M |
| Treasury Stock | -$2M |
| Accum. Other Comp. Income | $2M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $64M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $64M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $530M |
| Total Debt | $69M |
| Net Debt | $54M |