| Metric | FY 2007 | Prior Q | FY 2006 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $33M | — | $30M | — | 11.0% |
| Op. Income | $9M | — | $9M | — | 6.4% |
| Gross Margin | 62.5% | — | 66.2% | — | -3.7pp |
| Net Margin | 19.9% | — | 20.0% | — | -0.1pp |
| EPS (Diluted) | $1.39 | — | $1.25 | — | 11.2% |
| Free Cash Flow | $3M | — | $12M | — | -70.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $33M |
| Cost of Revenue | $12M |
| GROSS PROFIT | $20M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $235.0K |
| General & Administrative | $6M |
| SG&A Expenses | $6M |
| Other Expenses | $5M |
| Operating Expenses | $11M |
| Cost & Expenses | $24M |
| OPERATING INCOME | $9M |
| Interest Income | $29M |
| Interest Expense | $12M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $9M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | $7M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $7M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $7M |
| D&A | $731.0K |
| EBIT | $9M |
| EBITDA | $10M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $33M |
| Cost of Revenue | $12M |
| GROSS PROFIT | $20M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $235.0K |
| General & Administrative | $6M |
| SG&A Expenses | $6M |
| Other Expenses | $5M |
| Operating Expenses | $11M |
| Cost & Expenses | $24M |
| OPERATING INCOME | $9M |
| Interest Income | $29M |
| Interest Expense | $12M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $9M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | $7M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $7M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $7M |
| D&A | $731.0K |
| EBIT | $9M |
| EBITDA | $10M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $7M |
| Depreciation & Amortization | $731.0K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | -$151.0K |
| Other Non-Cash Items | $237.0K |
| Change in Working Capital | -$4M |
| OPERATING CASH FLOW | $4M |
| Capital Expenditure | -$287.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$62M |
| Sales/Maturities of Investments | $53M |
| Other Investing Activities | -$16M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$26M |
| Net Debt Issuance | $14M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$3M |
| Other Financing Activities | $12M |
| NET CASH FROM FINANCING | $22M |
| FREE CASH FLOW | $3M |
| Net Change in Cash | -$453.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $9M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $2M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $11M |
| PP&E (Net) | $6M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $452M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $12M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $469M |
| TOTAL ASSETS | $481M |
| Account Payables | $3M |
| Short-Term Debt | $27M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $370M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $400M |
| Long-Term Debt | $23M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $25M |
| TOTAL LIABILITIES | $425M |
| Common Stock | $284.0K |
| Additional Paid-In Capital | $10M |
| Retained Earnings | $47M |
| Treasury Stock | -$3M |
| Accum. Other Comp. Income | $1M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $56M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $56M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $481M |
| Total Debt | $50M |
| Net Debt | $41M |