| Metric | Q2 2019 | Q1 2019 | Q2 2018 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $74M | $76M | $73M | -3.3% | 0.6% |
| Op. Income | $4M | $8M | $8M | -46.9% | -46.4% |
| Gross Margin | 14.7% | 18.8% | 19.4% | -4.2pp | -4.7pp |
| Net Margin | -10.5% | -4.3% | -4.3% | -6.2pp | -6.2pp |
| EPS (Diluted) | $-0.14 | $-0.06 | $-0.06 | -139.3% | -146.5% |
| Free Cash Flow | $13M | $2M | $21M | 410.4% | -40.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $74M |
| Cost of Revenue | $63M |
| GROSS PROFIT | $11M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $1M |
| General & Administrative | $5M |
| SG&A Expenses | $6M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $6M |
| Cost & Expenses | $69M |
| OPERATING INCOME | $4M |
| Interest Income | $205.0K |
| Interest Expense | $12M |
| Other Income/Expenses | -$12M |
| INCOME BEFORE TAX | -$8M |
| Income Tax Expense | $81.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$8M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$8M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$8M |
| D&A | $19M |
| EBIT | $4M |
| EBITDA | $23M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$8M |
| Depreciation & Amortization | $19M |
| Stock-Based Compensation | $401.0K |
| Deferred Income Tax | -$73.0K |
| Other Non-Cash Items | -$3M |
| Change in Working Capital | $5M |
| OPERATING CASH FLOW | $14M |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | -$19M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $130.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$20M |
| Net Debt Issuance | $3M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$3M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$302.0K |
| FREE CASH FLOW | $13M |
| Net Change in Cash | -$7M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $47M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $22M |
| Inventory | $10M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $105M |
| PP&E (Net) | $1.6B |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $94M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.7B |
| TOTAL ASSETS | $1.8B |
| Account Payables | $13M |
| Short-Term Debt | $69M |
| Deferred Revenue | $7M |
| Other Current Liabilities | -$2M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $107M |
| Long-Term Debt | $785M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $795M |
| TOTAL LIABILITIES | $902M |
| Common Stock | $558.0K |
| Additional Paid-In Capital | $591M |
| Retained Earnings | $353M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$393.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $945M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $945M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.8B |
| Total Debt | $861M |
| Net Debt | $813M |