| Metric | Q1 2019 | Q4 2018 | Q1 2018 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $76M | $78M | $78M | -2.7% | -2.2% |
| Op. Income | $8M | $11M | $11M | -22.7% | -26.3% |
| Gross Margin | 18.8% | 21.4% | 21.5% | -2.6pp | -2.7pp |
| Net Margin | -4.3% | -5.0% | 0.9% | 0.7pp | -5.2pp |
| EPS (Diluted) | $-0.06 | $-0.07 | $0.01 | 15.9% | -685.0% |
| Free Cash Flow | $2M | $21M | $22M | -88.2% | -88.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $76M |
| Cost of Revenue | $62M |
| GROSS PROFIT | $14M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $1M |
| General & Administrative | $5M |
| SG&A Expenses | $6M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $6M |
| Cost & Expenses | $68M |
| OPERATING INCOME | $8M |
| Interest Income | $215.0K |
| Interest Expense | $12M |
| Other Income/Expenses | -$11M |
| INCOME BEFORE TAX | -$3M |
| Income Tax Expense | $93.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$3M |
| D&A | $19M |
| EBIT | $9M |
| EBITDA | $28M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$3M |
| Depreciation & Amortization | $19M |
| Stock-Based Compensation | $346.0K |
| Deferred Income Tax | -$527.0K |
| Other Non-Cash Items | -$1M |
| Change in Working Capital | -$12M |
| OPERATING CASH FLOW | $3M |
| Capital Expenditure | -$301.0K |
| Acquisitions (Net) | -$32M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$32M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$33M |
| Net Debt Issuance | $14M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$1M |
| NET CASH FROM FINANCING | $12M |
| FREE CASH FLOW | $2M |
| Net Change in Cash | -$18M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $54M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $28M |
| Inventory | $11M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $112M |
| PP&E (Net) | $1.7B |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $75M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.7B |
| TOTAL ASSETS | $1.8B |
| Account Payables | $9M |
| Short-Term Debt | $69M |
| Deferred Revenue | $10M |
| Other Current Liabilities | -$2M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $104M |
| Long-Term Debt | $781M |
| Deferred Revenue NC | $614M |
| Deferred Tax Liabilities | -$616M |
| Other Non-Current Liabilities | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $793M |
| TOTAL LIABILITIES | $897M |
| Common Stock | $558.0K |
| Additional Paid-In Capital | $591M |
| Retained Earnings | $361M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$411.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $952M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $952M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.8B |
| Total Debt | $857M |
| Net Debt | $803M |