| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $655.9K | $476.9K | $456.1K | 37.5% | 43.8% |
| Op. Income | -$824.2K | -$1M | -$1M | 19.0% | 20.3% |
| Gross Margin | 45.7% | 46.6% | 33.3% | -0.9pp | 12.4pp |
| Net Margin | -126.4% | -212.9% | -228.7% | 86.5pp | 102.3pp |
| EPS (Diluted) | $-0.11 | $-0.13 | $-0.11 | 15.4% | 0.0% |
| Free Cash Flow | -$995.1K | -$752.5K | -$932.7K | -32.2% | -6.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $655.9K |
| Cost of Revenue | $356.3K |
| GROSS PROFIT | $299.7K |
| R&D Expenses | $445.1K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $678.7K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $1M |
| Cost & Expenses | $1M |
| OPERATING INCOME | -$824.2K |
| Interest Income | $4.3K |
| Interest Expense | $9.2K |
| Other Income/Expenses | -$5.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$829.2K |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$829.2K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$829.2K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$829.2K |
| D&A | $83.2K |
| EBIT | -$819.9K |
| EBITDA | -$736.8K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$829.2K |
| Depreciation & Amortization | $83.2K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $11.8K |
| Change in Working Capital | -$261.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$995.1K |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | $2M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $2M |
| FREE CASH FLOW | -$995.1K |
| Net Change in Cash | $1M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $2M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $223.5K |
| Inventory | $156.9K |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $3M |
| PP&E (Net) | $853.5K |
| Goodwill | $5M |
| Intangible Assets | $723.9K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | -$7M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $7M |
| TOTAL ASSETS | $10M |
| Account Payables | $496.8K |
| Short-Term Debt | $159.5K |
| Deferred Revenue | $217.9K |
| Other Current Liabilities | -$32.8K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $874.1K |
| Long-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $2M |
| TOTAL LIABILITIES | $3M |
| Common Stock | $7.8K |
| Additional Paid-In Capital | $31M |
| Retained Earnings | -$24M |
| Treasury Stock | -$32.6K |
| Accum. Other Comp. Income | -$304 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $7M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $7M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $10M |
| Total Debt | $2M |
| Net Debt | -$67.3K |