| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $476.9K | $527.5K | — | -9.6% | — |
| Op. Income | -$1M | -$2M | — | 39.5% | — |
| Gross Margin | 46.6% | 24.5% | — | 22.1pp | — |
| Net Margin | -212.9% | -318.3% | — | 105.5pp | — |
| EPS (Diluted) | $-0.13 | $-0.21 | — | 39.4% | — |
| Free Cash Flow | -$752.5K | -$824.0K | — | 8.7% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $476.9K |
| Cost of Revenue | $254.6K |
| GROSS PROFIT | $222.3K |
| R&D Expenses | $400.4K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $839.7K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $1M |
| Cost & Expenses | $1M |
| OPERATING INCOME | -$1M |
| Interest Income | $5.8K |
| Interest Expense | $3.2K |
| Other Income/Expenses | $2.6K |
| INCOME BEFORE TAX | -$1M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$1M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$1M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$1M |
| D&A | $75.2K |
| EBIT | -$1M |
| EBITDA | -$936.9K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$1M |
| Depreciation & Amortization | $75.2K |
| Stock-Based Compensation | $162.1K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $7.8K |
| Change in Working Capital | $20.2K |
| OPERATING CASH FLOW | -$749.9K |
| Capital Expenditure | -$2.6K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$2.6K |
| Net Debt Issuance | $45.1K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $45.1K |
| FREE CASH FLOW | -$752.5K |
| Net Change in Cash | -$707.4K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $1M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $164.6K |
| Inventory | $181.5K |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $2M |
| PP&E (Net) | $908.4K |
| Goodwill | $5M |
| Intangible Assets | $752.1K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $7M |
| TOTAL ASSETS | $9M |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $19.9K |
| Deferred Revenue | $188.7K |
| Other Current Liabilities | $543.8K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $784.4K |
| Long-Term Debt | $145.4K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $171.4K |
| TOTAL LIABILITIES | $955.8K |
| Common Stock | $7.8K |
| Additional Paid-In Capital | $31M |
| Retained Earnings | -$24M |
| Treasury Stock | -$32.6K |
| Accum. Other Comp. Income | -$304 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $8M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $8M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $9M |
| Total Debt | $223.4K |
| Net Debt | -$1M |