| Metric | Q3 2025 | Q2 2025 | Q3 2024 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $215M | $187M | $191M | 15.1% | 12.4% |
| Op. Income | $34M | $11M | $7M | 221.5% | 421.2% |
| Gross Margin | 92.9% | 91.1% | 90.7% | 1.8pp | 2.1pp |
| Net Margin | 12.2% | 4.4% | 0.1% | 7.8pp | 12.2pp |
| EPS (Diluted) | $0.34 | $0.11 | $0.00 | 209.1% | 26053.8% |
| Free Cash Flow | $44M | $21M | $24M | 108.0% | 85.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $215M |
| Cost of Revenue | $15M |
| GROSS PROFIT | $200M |
| R&D Expenses | $16M |
| Selling & Marketing | $135M |
| General & Administrative | $14M |
| SG&A Expenses | $150M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $165M |
| Cost & Expenses | $181M |
| OPERATING INCOME | $34M |
| Interest Income | $1M |
| Interest Expense | $200.0K |
| Other Income/Expenses | $1M |
| INCOME BEFORE TAX | $36M |
| Income Tax Expense | $9M |
| Net Income from Continuing Ops | $26M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $26M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $26M |
| D&A | $12M |
| EBIT | $36M |
| EBITDA | $47M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $215M |
| Cost of Revenue | $15M |
| GROSS PROFIT | $200M |
| R&D Expenses | $16M |
| Selling & Marketing | $135M |
| General & Administrative | $14M |
| SG&A Expenses | $150M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $165M |
| Cost & Expenses | $181M |
| OPERATING INCOME | $34M |
| Interest Income | $1M |
| Interest Expense | $200.0K |
| Other Income/Expenses | $1M |
| INCOME BEFORE TAX | $36M |
| Income Tax Expense | $9M |
| Net Income from Continuing Ops | $26M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $26M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $26M |
| D&A | $12M |
| EBIT | $36M |
| EBITDA | $47M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $26M |
| Depreciation & Amortization | $12M |
| Stock-Based Compensation | $7M |
| Deferred Income Tax | $15M |
| Other Non-Cash Items | $1M |
| Change in Working Capital | -$12M |
| OPERATING CASH FLOW | $49M |
| Capital Expenditure | -$4M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$2M |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$4M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$6M |
| Net Debt Issuance | -$5M |
| Common Stock Repurchased | -$19M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$2M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$27M |
| FREE CASH FLOW | $44M |
| Net Change in Cash | $15M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $121M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $122M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $33M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $275M |
| PP&E (Net) | $40M |
| Goodwill | $116M |
| Intangible Assets | $25M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $34M |
| Other Non-Current Assets | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $218M |
| TOTAL ASSETS | $493M |
| Account Payables | $14M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $61M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $74M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $16M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $16M |
| TOTAL LIABILITIES | $90M |
| Common Stock | $0 |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | -$151M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$100.0K |
| Other Equity | $554M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $402M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $402M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $493M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$121M |