| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $36M | $35M | $38M | 2.3% | -5.6% |
| Op. Income | $8M | $9M | $10M | -10.0% | -19.8% |
| Gross Margin | 57.3% | 61.7% | 61.4% | -4.4pp | -4.2pp |
| Net Margin | 15.9% | 17.6% | 20.8% | -1.8pp | -4.9pp |
| EPS (Diluted) | $0.24 | $0.26 | $0.32 | -7.7% | -25.0% |
| Free Cash Flow | $8M | $2M | $5M | 415.9% | 46.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $36M |
| Cost of Revenue | $15M |
| GROSS PROFIT | $21M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $11M |
| Other Expenses | $2M |
| Operating Expenses | $13M |
| Cost & Expenses | $28M |
| OPERATING INCOME | $8M |
| Interest Income | $34.0K |
| Interest Expense | $706.0K |
| Other Income/Expenses | -$684.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $7M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $6M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $6M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $6M |
| D&A | $2M |
| EBIT | $8M |
| EBITDA | $10M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $36M |
| Cost of Revenue | $15M |
| GROSS PROFIT | $21M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $11M |
| Other Expenses | $2M |
| Operating Expenses | $13M |
| Cost & Expenses | $28M |
| OPERATING INCOME | $8M |
| Interest Income | $34.0K |
| Interest Expense | $706.0K |
| Other Income/Expenses | -$684.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $7M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $6M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $6M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $6M |
| D&A | $2M |
| EBIT | $8M |
| EBITDA | $10M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $6M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $189.0K |
| Deferred Income Tax | $90.0K |
| Other Non-Cash Items | $34.0K |
| Change in Working Capital | $2M |
| OPERATING CASH FLOW | $9M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$5M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$6M |
| Net Debt Issuance | $11M |
| Common Stock Repurchased | -$9M |
| Common Dividends Paid | -$3M |
| Other Financing Activities | -$37.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$17.0K |
| FREE CASH FLOW | $8M |
| Net Change in Cash | $3M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $3M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $12M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $664.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $21M |
| PP&E (Net) | $36M |
| Goodwill | $66M |
| Intangible Assets | $3M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $6M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $111M |
| TOTAL ASSETS | $132M |
| Account Payables | $3M |
| Short-Term Debt | $9M |
| Deferred Revenue | $17M |
| Other Current Liabilities | $4M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $44M |
| Long-Term Debt | $45M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $4M |
| Other Non-Current Liabilities | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $53M |
| TOTAL LIABILITIES | $97M |
| Common Stock | $31.0K |
| Additional Paid-In Capital | $180M |
| Retained Earnings | -$21M |
| Treasury Stock | -$125M |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $35M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $35M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $132M |
| Total Debt | $54M |
| Net Debt | $50M |