| Metric | FY 2007 | Prior Q | FY 2006 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $49M | — | $44M | — | 11.8% |
| Op. Income | $11M | — | $10M | — | 14.7% |
| Gross Margin | 55.4% | — | 55.6% | — | -0.1pp |
| Net Margin | 14.0% | — | 13.4% | — | 0.5pp |
| EPS (Diluted) | $0.98 | — | $0.85 | — | 15.3% |
| Free Cash Flow | $13M | — | $5M | — | 135.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $49M |
| Cost of Revenue | $22M |
| GROSS PROFIT | $27M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $13M |
| SG&A Expenses | $13M |
| Other Expenses | $3M |
| Operating Expenses | $16M |
| Cost & Expenses | $38M |
| OPERATING INCOME | $11M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$248.2K |
| INCOME BEFORE TAX | $11M |
| Income Tax Expense | $4M |
| Net Income from Continuing Ops | $7M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $7M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $7M |
| D&A | $3M |
| EBIT | $11M |
| EBITDA | $14M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $49M |
| Cost of Revenue | $22M |
| GROSS PROFIT | $27M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $13M |
| SG&A Expenses | $13M |
| Other Expenses | $3M |
| Operating Expenses | $16M |
| Cost & Expenses | $38M |
| OPERATING INCOME | $11M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$248.2K |
| INCOME BEFORE TAX | $11M |
| Income Tax Expense | $4M |
| Net Income from Continuing Ops | $7M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $7M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $7M |
| D&A | $3M |
| EBIT | $11M |
| EBITDA | $14M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $7M |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $117.0K |
| Other Non-Cash Items | $1M |
| Change in Working Capital | $4M |
| OPERATING CASH FLOW | $15M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$3M |
| Sales/Maturities of Investments | $4M |
| Other Investing Activities | $200 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$938.8K |
| Net Debt Issuance | -$8M |
| Common Stock Repurchased | -$241.1K |
| Common Dividends Paid | -$3M |
| Other Financing Activities | $80.3K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$11M |
| FREE CASH FLOW | $13M |
| Net Change in Cash | $2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $3M |
| Short-Term Investments | $99.5K |
| Net Receivables | $8M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $48.7K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $13M |
| PP&E (Net) | $12M |
| Goodwill | $31M |
| Intangible Assets | $6M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $590.0K |
| Other Non-Current Assets | $37.3K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $49M |
| TOTAL ASSETS | $62M |
| Account Payables | $11M |
| Short-Term Debt | $1M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $15M |
| Long-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue NC | -$1.9B |
| Deferred Tax Liabilities | $3M |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $5M |
| TOTAL LIABILITIES | $20M |
| Common Stock | $7.9K |
| Additional Paid-In Capital | $24M |
| Retained Earnings | $30M |
| Treasury Stock | -$12M |
| Accum. Other Comp. Income | $931.7K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $42M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $42M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $62M |
| Total Debt | $3M |
| Net Debt | -$361.8K |