| Metric | Q3 2023 | Q2 2023 | Q3 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $34M | $33M | $29M | 3.6% | 17.0% |
| Op. Income | -$13M | -$17M | -$44M | 20.7% | 69.5% |
| Gross Margin | 56.0% | 56.7% | 55.6% | -0.6pp | 0.5pp |
| Net Margin | -42.5% | -94.3% | -375.0% | 51.8pp | 332.4pp |
| EPS (Diluted) | $-1.35 | $-2.77 | $-19.53 | 51.3% | 93.1% |
| Free Cash Flow | -$14M | -$10M | -$42M | -41.8% | 67.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $34M |
| Cost of Revenue | $15M |
| GROSS PROFIT | $19M |
| R&D Expenses | $5M |
| Selling & Marketing | $11M |
| General & Administrative | $14M |
| SG&A Expenses | $26M |
| Other Expenses | $2M |
| Operating Expenses | $33M |
| Cost & Expenses | $47M |
| OPERATING INCOME | -$13M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $8M |
| Other Income/Expenses | -$1M |
| INCOME BEFORE TAX | -$15M |
| Income Tax Expense | -$62.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$14M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$14M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$14M |
| D&A | $5M |
| EBIT | -$7M |
| EBITDA | -$2M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$14M |
| Depreciation & Amortization | $8M |
| Stock-Based Compensation | $6M |
| Deferred Income Tax | -$294.0K |
| Other Non-Cash Items | -$4M |
| Change in Working Capital | -$8M |
| OPERATING CASH FLOW | -$12M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$7M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$9M |
| Net Debt Issuance | -$27.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $33.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $6.0K |
| FREE CASH FLOW | -$14M |
| Net Change in Cash | -$21M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $16M |
| Short-Term Investments | $7M |
| Net Receivables | $14M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $7M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $48M |
| PP&E (Net) | $25M |
| Goodwill | $207M |
| Intangible Assets | $116M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $353M |
| TOTAL ASSETS | $401M |
| Account Payables | $11M |
| Short-Term Debt | $68.0K |
| Deferred Revenue | $46M |
| Other Current Liabilities | $5M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $65M |
| Long-Term Debt | $213M |
| Deferred Revenue NC | $998.0K |
| Deferred Tax Liabilities | $3M |
| Other Non-Current Liabilities | $8M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $252M |
| TOTAL LIABILITIES | $317M |
| Common Stock | $12.0K |
| Additional Paid-In Capital | $851M |
| Retained Earnings | -$766M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$2M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $84M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $84M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $401M |
| Total Debt | $243M |
| Net Debt | $227M |