| Metric | Q4 2023 | Q3 2023 | Q4 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $34M | $34M | $31M | 0.8% | 9.0% |
| Op. Income | -$40M | -$13M | -$20M | -196.6% | -100.5% |
| Gross Margin | 54.1% | 56.0% | 58.4% | -1.9pp | -4.3pp |
| Net Margin | -148.1% | -42.5% | -135.3% | -105.6pp | -12.8pp |
| EPS (Diluted) | $-4.70 | $-1.35 | $-3.89 | -248.1% | -20.8% |
| Free Cash Flow | -$6M | -$14M | -$18M | 59.3% | 69.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $34M |
| Cost of Revenue | $16M |
| GROSS PROFIT | $19M |
| R&D Expenses | $4M |
| Selling & Marketing | $11M |
| General & Administrative | $17M |
| SG&A Expenses | $27M |
| Other Expenses | $27M |
| Operating Expenses | $58M |
| Cost & Expenses | $74M |
| OPERATING INCOME | -$40M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $8M |
| Other Income/Expenses | -$11M |
| INCOME BEFORE TAX | -$51M |
| Income Tax Expense | $42.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$51M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$51M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$51M |
| D&A | $9M |
| EBIT | -$43M |
| EBITDA | -$34M |
| EPS | -$5 |
| EPS Diluted | -$5 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$51M |
| Depreciation & Amortization | $9M |
| Stock-Based Compensation | $9M |
| Deferred Income Tax | $152.0K |
| Other Non-Cash Items | $32M |
| Change in Working Capital | -$2M |
| OPERATING CASH FLOW | -$4M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | -$6.4K |
| Purchases of Investments | -$9.4K |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $27.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$2M |
| Net Debt Issuance | $5M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$889 |
| NET CASH FROM FINANCING | $6M |
| FREE CASH FLOW | -$6M |
| Net Change in Cash | -$33.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $16M |
| Short-Term Investments | $7M |
| Net Receivables | $18M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $6M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $50M |
| PP&E (Net) | $24M |
| Goodwill | $188M |
| Intangible Assets | $104M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $321M |
| TOTAL ASSETS | $371M |
| Account Payables | $13M |
| Short-Term Debt | $105.0K |
| Deferred Revenue | $47M |
| Other Current Liabilities | $3M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $66M |
| Long-Term Debt | $222M |
| Deferred Revenue NC | $875.0K |
| Deferred Tax Liabilities | $2M |
| Other Non-Current Liabilities | $10M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $261M |
| TOTAL LIABILITIES | $327M |
| Common Stock | $12.0K |
| Additional Paid-In Capital | $860M |
| Retained Earnings | -$816M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$622.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $43M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $43M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $371M |
| Total Debt | $252M |
| Net Debt | $235M |