| Metric | Q3 2022 | Q2 2022 | Q3 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $29M | $27M | $22M | 7.0% | 33.5% |
| Op. Income | -$44M | -$12M | -$15M | -275.9% | -188.7% |
| Gross Margin | 55.6% | 59.3% | 57.8% | -3.7pp | -2.2pp |
| Net Margin | -375.0% | -141.2% | -128.4% | -233.8pp | -246.6pp |
| EPS (Diluted) | $-19.53 | $-30.90 | $-76.05 | 36.8% | 74.3% |
| Free Cash Flow | -$42M | -$12M | -$28M | -248.1% | -50.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $29M |
| Cost of Revenue | $13M |
| GROSS PROFIT | $16M |
| R&D Expenses | $6M |
| Selling & Marketing | $12M |
| General & Administrative | $39M |
| SG&A Expenses | $51M |
| Other Expenses | $4M |
| Operating Expenses | $60M |
| Cost & Expenses | $73M |
| OPERATING INCOME | -$44M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $43M |
| Other Income/Expenses | -$67M |
| INCOME BEFORE TAX | -$111M |
| Income Tax Expense | -$2M |
| Net Income from Continuing Ops | -$109M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$109M |
| Net Income Deductions | $23M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$157M |
| D&A | $6M |
| EBIT | -$68M |
| EBITDA | -$63M |
| EPS | -$17 |
| EPS Diluted | -$20 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$109M |
| Depreciation & Amortization | $6M |
| Stock-Based Compensation | $30M |
| Deferred Income Tax | -$2M |
| Other Non-Cash Items | $43M |
| Change in Working Capital | -$7M |
| OPERATING CASH FLOW | -$39M |
| Capital Expenditure | -$3M |
| Acquisitions (Net) | $1M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$2M |
| Net Debt Issuance | -$42M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $134M |
| NET CASH FROM FINANCING | $92M |
| FREE CASH FLOW | -$42M |
| Net Change in Cash | $51M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $78M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $12M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $7M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $102M |
| PP&E (Net) | $30M |
| Goodwill | $192M |
| Intangible Assets | $122M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $348M |
| TOTAL ASSETS | $450M |
| Account Payables | $11M |
| Short-Term Debt | $68.0K |
| Deferred Revenue | $40M |
| Other Current Liabilities | $3M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $62M |
| Long-Term Debt | $160M |
| Deferred Revenue NC | $952.0K |
| Deferred Tax Liabilities | $796.0K |
| Other Non-Current Liabilities | $16M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $208M |
| TOTAL LIABILITIES | $269M |
| Common Stock | $13.0K |
| Additional Paid-In Capital | $842M |
| Retained Earnings | -$658M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$2M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $181M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $181M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $450M |
| Total Debt | $198M |
| Net Debt | $120M |