| Metric | FY 2022 | Prior Q | FY 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $114M | — | $83M | — | 37.2% |
| Op. Income | -$88M | — | -$56M | — | -58.7% |
| Gross Margin | 57.9% | — | 56.1% | — | 1.8pp |
| Net Margin | -191.8% | — | -132.0% | — | -59.9pp |
| EPS (Diluted) | $-44.17 | — | $-237.57 | — | 81.4% |
| Free Cash Flow | -$84M | — | -$43M | — | -97.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $114M |
| Cost of Revenue | $48M |
| GROSS PROFIT | $66M |
| R&D Expenses | $21M |
| Selling & Marketing | $43M |
| General & Administrative | $78M |
| SG&A Expenses | $120M |
| Other Expenses | $13M |
| Operating Expenses | $154M |
| Cost & Expenses | $202M |
| OPERATING INCOME | -$88M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $96M |
| Other Income/Expenses | -$133M |
| INCOME BEFORE TAX | -$222M |
| Income Tax Expense | -$3M |
| Net Income from Continuing Ops | -$218M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$218M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$245M |
| D&A | $21M |
| EBIT | -$126M |
| EBITDA | -$105M |
| EPS | -$44 |
| EPS Diluted | -$44 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$218M |
| Depreciation & Amortization | $12M |
| Stock-Based Compensation | $38M |
| Deferred Income Tax | -$3M |
| Other Non-Cash Items | $116M |
| Change in Working Capital | -$17M |
| OPERATING CASH FLOW | -$73M |
| Capital Expenditure | -$11M |
| Acquisitions (Net) | $1M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$10M |
| Net Debt Issuance | -$23M |
| Common Stock Repurchased | -$88.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $135M |
| NET CASH FROM FINANCING | $112M |
| FREE CASH FLOW | -$84M |
| Net Change in Cash | $28M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $60M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $15M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $6M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $86M |
| PP&E (Net) | $28M |
| Goodwill | $194M |
| Intangible Assets | $120M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $347M |
| TOTAL ASSETS | $433M |
| Account Payables | $14M |
| Short-Term Debt | $68.0K |
| Deferred Revenue | $39M |
| Other Current Liabilities | $3M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $62M |
| Long-Term Debt | $162M |
| Deferred Revenue NC | $918.0K |
| Deferred Tax Liabilities | $714.0K |
| Other Non-Current Liabilities | $34M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $226M |
| TOTAL LIABILITIES | $288M |
| Common Stock | $13.0K |
| Additional Paid-In Capital | $846M |
| Retained Earnings | -$701M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$785.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $145M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $145M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $433M |
| Total Debt | $198M |
| Net Debt | $137M |