| Metric | Q3 2017 | Q2 2017 | Q3 2016 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $49M | $48M | $38M | 1.7% | 30.6% |
| Op. Income | $585.0K | $30M | -$29M | -98.1% | 102.0% |
| Gross Margin | 43.2% | 37.5% | 34.7% | 5.7pp | 8.5pp |
| Net Margin | -32.7% | 28.5% | -121.1% | -61.2pp | 88.4pp |
| EPS (Diluted) | $-2.60 | $2.20 | $-7.45 | -218.2% | 65.1% |
| Free Cash Flow | $3M | -$22M | $11M | 113.2% | -72.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $49M |
| Cost of Revenue | $33M |
| GROSS PROFIT | $21M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $8M |
| SG&A Expenses | $8M |
| Other Expenses | $13M |
| Operating Expenses | $8M |
| Cost & Expenses | $54M |
| OPERATING INCOME | $585.0K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $17M |
| Other Income/Expenses | -$17M |
| INCOME BEFORE TAX | -$16M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$16M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$16M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$16M |
| D&A | $15M |
| EBIT | $585.2K |
| EBITDA | $16M |
| EPS | -$3 |
| EPS Diluted | -$3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$16M |
| Depreciation & Amortization | $15M |
| Stock-Based Compensation | $4M |
| Deferred Income Tax | $16M |
| Other Non-Cash Items | $1M |
| Change in Working Capital | $16M |
| OPERATING CASH FLOW | $36M |
| Capital Expenditure | -$33M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$33M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$6M |
| FREE CASH FLOW | $3M |
| Net Change in Cash | $3M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $7M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $41M |
| Inventory | $4M |
| Other Current Assets | $5M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $53M |
| PP&E (Net) | $433M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $7M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $441M |
| TOTAL ASSETS | $494M |
| Account Payables | $81M |
| Short-Term Debt | $155M |
| Deferred Revenue | $29M |
| Other Current Liabilities | $582.6K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $265M |
| Long-Term Debt | $691M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $8M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $700M |
| TOTAL LIABILITIES | $965M |
| Common Stock | $63.8K |
| Additional Paid-In Capital | $446M |
| Retained Earnings | -$917M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$2.1B |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$471M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$471M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $494M |
| Total Debt | $846M |
| Net Debt | $839M |