| Metric | Q4 2017 | Q3 2017 | Q4 2016 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $58M | $49M | $47M | 17.5% | 22.8% |
| Op. Income | -$4M | $585.0K | $2M | -725.7% | -247.2% |
| Gross Margin | 60.4% | 43.2% | 65.6% | 17.2pp | -5.2pp |
| Net Margin | -41.3% | -32.7% | -26.2% | -8.6pp | -15.1pp |
| EPS (Diluted) | $-3.69 | $-2.60 | $-2.01 | -41.9% | -83.6% |
| Free Cash Flow | -$36M | $3M | -$22M | -1326.7% | -65.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $58M |
| Cost of Revenue | $38M |
| GROSS PROFIT | $35M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $115.5K |
| Operating Expenses | $39M |
| Cost & Expenses | $41M |
| OPERATING INCOME | -$4M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $21M |
| Other Income/Expenses | -$22M |
| INCOME BEFORE TAX | -$25M |
| Income Tax Expense | -$2M |
| Net Income from Continuing Ops | -$24M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$24M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$24M |
| D&A | $18M |
| EBIT | -$5M |
| EBITDA | $13M |
| EPS | -$4 |
| EPS Diluted | -$4 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$24M |
| Depreciation & Amortization | $18M |
| Stock-Based Compensation | -$2M |
| Deferred Income Tax | -$785.0K |
| Other Non-Cash Items | $39M |
| Change in Working Capital | -$22M |
| OPERATING CASH FLOW | $7M |
| Capital Expenditure | -$44M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$119.2B |
| NET CASH FROM INVESTING | -$44M |
| Net Debt Issuance | $145M |
| Common Stock Repurchased | $547.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$13M |
| NET CASH FROM FINANCING | $132M |
| FREE CASH FLOW | -$36M |
| Net Change in Cash | $95M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $102M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $48M |
| Inventory | $605.0K |
| Other Current Assets | $2M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $153M |
| PP&E (Net) | $473M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $785.0K |
| Other Non-Current Assets | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $479M |
| TOTAL ASSETS | $632M |
| Account Payables | $93M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $785M |
| Other Current Liabilities | $19M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $124M |
| Long-Term Debt | $979M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $20M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1000M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.1B |
| Common Stock | $66.8K |
| Additional Paid-In Capital | $450M |
| Retained Earnings | -$941M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$2.1B |
| Other Equity | $2.1B |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$491M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$491M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $632M |
| Total Debt | $979M |
| Net Debt | $877M |