| Metric | FY 2008 | Prior Q | FY 2007 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $8M | — | $3M | — | 143.8% |
| Op. Income | $2M | — | $911.4K | — | 72.9% |
| Gross Margin | 85.3% | — | 92.1% | — | -6.7pp |
| Net Margin | -4.8% | — | 10.8% | — | -15.6pp |
| EPS (Diluted) | $-0.04 | — | $0.02 | — | -372.7% |
| Free Cash Flow | $2M | — | $2M | — | -11.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $8M |
| Cost of Revenue | $1M |
| GROSS PROFIT | $7M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $2M |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $6M |
| Other Expenses | -$121.2K |
| Operating Expenses | $6M |
| Cost & Expenses | $7M |
| OPERATING INCOME | $2M |
| Interest Income | $45.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$1M |
| INCOME BEFORE TAX | $239.0K |
| Income Tax Expense | $639.4K |
| Net Income from Continuing Ops | -$400.5K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$400.5K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$597.8K |
| D&A | $225.2K |
| EBIT | $2M |
| EBITDA | $2M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$400.5K |
| Depreciation & Amortization | $225.2K |
| Stock-Based Compensation | $789.3K |
| Deferred Income Tax | -$24.2K |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | $210.8K |
| OPERATING CASH FLOW | $2M |
| Capital Expenditure | -$632.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$632.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $0 |
| FREE CASH FLOW | $2M |
| Net Change in Cash | $2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $8M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $357.7K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $44.4K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $8M |
| PP&E (Net) | $601.3K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $124.1K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $725.5K |
| TOTAL ASSETS | $9M |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $2M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $3M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $5M |
| TOTAL LIABILITIES | $8M |
| Common Stock | $4.8K |
| Additional Paid-In Capital | $1M |
| Retained Earnings | -$443.0K |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $380.9K |
| Other Equity | -$4.8K |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $9M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$8M |