| Metric | FY 2007 | Prior Q | FY 2006 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $3M | — | — | — | — |
| Op. Income | $911.4K | — | — | — | — |
| Gross Margin | 92.1% | — | — | — | — |
| Net Margin | 10.8% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $0.02 | — | — | — | — |
| Free Cash Flow | $2M | — | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $3M |
| Cost of Revenue | $271.1K |
| GROSS PROFIT | $3M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $180.6K |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | -$74.1K |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $3M |
| OPERATING INCOME | $911.4K |
| Interest Income | $5.8K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $70.4K |
| INCOME BEFORE TAX | $981.7K |
| Income Tax Expense | $612.8K |
| Net Income from Continuing Ops | $368.9K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $368.9K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $143.9K |
| D&A | $58.0K |
| EBIT | $911.4K |
| EBITDA | $969.4K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $3M |
| Cost of Revenue | $271.1K |
| GROSS PROFIT | $3M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $180.6K |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | -$74.1K |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $3M |
| OPERATING INCOME | $911.4K |
| Interest Income | $5.8K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $70.4K |
| INCOME BEFORE TAX | $981.7K |
| Income Tax Expense | $612.8K |
| Net Income from Continuing Ops | $368.9K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $368.9K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $143.9K |
| D&A | $58.0K |
| EBIT | $911.4K |
| EBITDA | $969.4K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $368.9K |
| Depreciation & Amortization | $58.0K |
| Stock-Based Compensation | $434.8K |
| Deferred Income Tax | -$21.6K |
| Other Non-Cash Items | $83.4K |
| Change in Working Capital | $1M |
| OPERATING CASH FLOW | $2M |
| Capital Expenditure | -$231.9K |
| Acquisitions (Net) | $13.9K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$218.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$426.5K |
| Common Dividends Paid | -$665.4K |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $3M |
| FREE CASH FLOW | $2M |
| Net Change in Cash | $5M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $6M |
| Short-Term Investments | $169.4K |
| Net Receivables | $262.2K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $40.3K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $7M |
| PP&E (Net) | $208.2K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $208.2K |
| TOTAL ASSETS | $7M |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $437.1K |
| Other Current Liabilities | $396.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $5M |
| TOTAL LIABILITIES | $6M |
| Common Stock | $3.4K |
| Additional Paid-In Capital | $403.2K |
| Retained Earnings | $165.7K |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $20.2K |
| Other Equity | -$3.4K |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $589.1K |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $589.1K |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $7M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$6M |