| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $143M | $179M | — | -20.1% | — |
| Op. Income | $8M | $19M | — | -59.8% | — |
| Gross Margin | 11.1% | 16.8% | — | -5.8pp | — |
| Net Margin | 6.3% | 8.9% | — | -2.7pp | — |
| EPS (Diluted) | $0.31 | $0.48 | — | -36.4% | — |
| Free Cash Flow | $1M | -$3M | — | 137.8% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $143M |
| Cost of Revenue | $127M |
| GROSS PROFIT | $16M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $9M |
| SG&A Expenses | $9M |
| Other Expenses | -$521.0K |
| Operating Expenses | $8M |
| Cost & Expenses | $135M |
| OPERATING INCOME | $8M |
| Interest Expense | $4M |
| Other Income/Expenses | $3M |
| INCOME BEFORE TAX | $10M |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | $9M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $9M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $9M |
| D&A | $18M |
| EBIT | $16M |
| EBITDA | $33M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $143M |
| Cost of Revenue | $127M |
| GROSS PROFIT | $16M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $9M |
| SG&A Expenses | $9M |
| Other Expenses | -$521.0K |
| Operating Expenses | $8M |
| Cost & Expenses | $135M |
| OPERATING INCOME | $8M |
| Interest Expense | $4M |
| Other Income/Expenses | $3M |
| INCOME BEFORE TAX | $10M |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | $9M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $9M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $9M |
| D&A | $18M |
| EBIT | $16M |
| EBITDA | $33M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $9M |
| Depreciation & Amortization | $18M |
| Stock-Based Compensation | $4M |
| Deferred Income Tax | $869.6K |
| Other Non-Cash Items | -$11M |
| Change in Working Capital | $10M |
| OPERATING CASH FLOW | $29M |
| Capital Expenditure | -$28M |
| Acquisitions (Net) | $1M |
| Purchases of Investments | -$2M |
| Sales/Maturities of Investments | $597.0K |
| Other Investing Activities | -$597.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$29M |
| Net Debt Issuance | $6M |
| Common Stock Repurchased | -$107.4K |
| Common Dividends Paid | -$2M |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $4M |
| FREE CASH FLOW | $1M |
| Net Change in Cash | $4M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $16M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $65M |
| Inventory | $41M |
| Other Current Assets | $635.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $130M |
| PP&E (Net) | $510M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $5M |
| Long-Term Investments | $61M |
| Tax Assets | $56.3K |
| Other Non-Current Assets | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $580M |
| TOTAL ASSETS | $710M |
| Account Payables | $59M |
| Short-Term Debt | $31M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $108M |
| Long-Term Debt | $270M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $59M |
| Other Non-Current Liabilities | -$21M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $355M |
| TOTAL LIABILITIES | $464M |
| Common Stock | $168M |
| Additional Paid-In Capital | $18M |
| Retained Earnings | $73M |
| Treasury Stock | -$12M |
| Accum. Other Comp. Income | -$40.9K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $246M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $246M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $710M |
| Total Debt | $350M |
| Net Debt | $334M |