| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $179M | $171M | $129M | 4.7% | 38.3% |
| Op. Income | $19M | $23M | $11M | -18.6% | 64.4% |
| Gross Margin | 16.8% | 18.2% | 12.4% | -1.4pp | 4.4pp |
| Net Margin | 8.9% | 11.2% | 7.7% | -2.2pp | 1.3pp |
| EPS (Diluted) | $0.48 | $0.57 | $0.29 | -15.4% | 69.2% |
| Free Cash Flow | -$3M | $36M | -$2M | -109.4% | -76.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $179M |
| Cost of Revenue | $149M |
| GROSS PROFIT | $30M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $10M |
| SG&A Expenses | $10M |
| Other Expenses | $886.4K |
| Operating Expenses | $11M |
| Cost & Expenses | $160M |
| OPERATING INCOME | $19M |
| Interest Expense | $4M |
| Other Income/Expenses | $3M |
| INCOME BEFORE TAX | $22M |
| Income Tax Expense | $6M |
| Net Income from Continuing Ops | $16M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $16M |
| Net Income Deductions | -$1M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $17M |
| D&A | $27M |
| EBIT | $27M |
| EBITDA | $54M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $179M |
| Cost of Revenue | $149M |
| GROSS PROFIT | $30M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $10M |
| SG&A Expenses | $10M |
| Other Expenses | $886.4K |
| Operating Expenses | $11M |
| Cost & Expenses | $160M |
| OPERATING INCOME | $19M |
| Interest Expense | $4M |
| Other Income/Expenses | $3M |
| INCOME BEFORE TAX | $22M |
| Income Tax Expense | $6M |
| Net Income from Continuing Ops | $16M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $16M |
| Net Income Deductions | -$1M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $17M |
| D&A | $27M |
| EBIT | $27M |
| EBITDA | $54M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $16M |
| Depreciation & Amortization | $27M |
| Stock-Based Compensation | $4M |
| Deferred Income Tax | $5M |
| Other Non-Cash Items | -$4M |
| Change in Working Capital | -$25M |
| OPERATING CASH FLOW | $23M |
| Capital Expenditure | -$27M |
| Acquisitions (Net) | -$282.8K |
| Purchases of Investments | -$4M |
| Sales/Maturities of Investments | $4M |
| Other Investing Activities | -$3M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$30M |
| Net Debt Issuance | -$31M |
| Common Stock Repurchased | -$84.8K |
| Common Dividends Paid | -$2M |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$32M |
| FREE CASH FLOW | -$3M |
| Net Change in Cash | -$39M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $11M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $75M |
| Inventory | $39M |
| Other Current Assets | $272.6K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $132M |
| PP&E (Net) | $495M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $5M |
| Long-Term Investments | $56M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $6M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $562M |
| TOTAL ASSETS | $694M |
| Account Payables | $59M |
| Short-Term Debt | $31M |
| Deferred Revenue | $2.9K |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $115M |
| Long-Term Debt | $258M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $58M |
| Other Non-Current Liabilities | -$22M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $341M |
| TOTAL LIABILITIES | $456M |
| Common Stock | $168M |
| Additional Paid-In Capital | $17M |
| Retained Earnings | $66M |
| Treasury Stock | -$12M |
| Accum. Other Comp. Income | $263.8K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $238M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $238M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $694M |
| Total Debt | $338M |
| Net Debt | $326M |