| Metric | Q1 2021 | Q4 2020 | Q1 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $251.0K | $106.0K | $131.0K | 136.8% | 91.6% |
| Op. Income | -$13M | -$13M | -$6M | 2.7% | -127.9% |
| Gross Margin | -2847.4% | -2293.4% | -1419.5% | -554.0pp | -1427.9pp |
| Net Margin | -10784.1% | -115442.5% | -12518.3% | 104658.4pp | 1734.3pp |
| EPS (Diluted) | $-0.28 | $-5.85 | $-1.03 | 95.2% | 72.8% |
| Free Cash Flow | -$9M | -$10M | -$8M | 9.0% | -13.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $251.0K |
| Cost of Revenue | $7M |
| GROSS PROFIT | -$7M |
| R&D Expenses | $2M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $343.0K |
| Operating Expenses | $5M |
| Cost & Expenses | $13M |
| OPERATING INCOME | -$13M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | -$14M |
| INCOME BEFORE TAX | -$27M |
| Income Tax Expense | $15.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$27M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$27M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$35M |
| D&A | $343.0K |
| EBIT | -$24M |
| EBITDA | -$24M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$27M |
| Depreciation & Amortization | $343.0K |
| Stock-Based Compensation | $363.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $18M |
| Change in Working Capital | -$527.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$8M |
| Capital Expenditure | -$911.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$911.0K |
| Net Debt Issuance | $8M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $8M |
| FREE CASH FLOW | -$9M |
| Net Change in Cash | -$1M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $306.2K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $855.7K |
| PP&E (Net) | $0 |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $203M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $203M |
| TOTAL ASSETS | $204M |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $430.4K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $430.4K |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $7M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $17M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $24M |
| TOTAL LIABILITIES | $24M |
| Common Stock | $175M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $2M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$490M |
| Other Equity | $124M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $180M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $180M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $204M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$306.2K |