| Metric | FY 2020 | Prior Q | FY 2019 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $569.0K | — | $164.0K | — | 247.0% |
| Op. Income | -$29M | — | -$17M | — | -70.5% |
| Gross Margin | -1265.6% | — | -3367.7% | — | 2102.1pp |
| Net Margin | -24136.4% | — | -60225.6% | — | 36089.2pp |
| EPS (Diluted) | $-5.49 | — | $-6.27 | — | 12.4% |
| Free Cash Flow | -$36M | — | -$16M | — | -128.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $569.0K |
| Cost of Revenue | $8M |
| GROSS PROFIT | -$7M |
| R&D Expenses | $9M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $13M |
| Other Expenses | $235.0K |
| Operating Expenses | $22M |
| Cost & Expenses | $30M |
| OPERATING INCOME | -$29M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $10M |
| Other Income/Expenses | -$108M |
| INCOME BEFORE TAX | -$137M |
| Income Tax Expense | $38.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$137M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$137M |
| Net Income Deductions | $33M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$170M |
| D&A | $235.0K |
| EBIT | -$127M |
| EBITDA | -$127M |
| EPS | -$5 |
| EPS Diluted | -$5 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$137M |
| Depreciation & Amortization | $235.0K |
| Stock-Based Compensation | $7M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $102M |
| Change in Working Capital | -$903.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$28M |
| Capital Expenditure | -$7M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$7M |
| Net Debt Issuance | $40M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$6M |
| NET CASH FROM FINANCING | $35M |
| FREE CASH FLOW | -$36M |
| Net Change in Cash | -$812.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $9M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $77.0K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $9M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $18M |
| PP&E (Net) | $6M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $4M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $17M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $27M |
| TOTAL ASSETS | $45M |
| Account Payables | $680.0K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $4M |
| Long-Term Debt | $59M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $472M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $531M |
| TOTAL LIABILITIES | $535M |
| Common Stock | $2.0K |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | -$490M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$96.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$490M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$490M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $45M |
| Total Debt | $59M |
| Net Debt | $50M |