| Metric | Q1 2022 | Q4 2021 | Q1 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $33.7K | $48.3K | $71.5K | -30.2% | -52.8% |
| Op. Income | -$3M | -$3M | -$2M | -6.2% | -31.1% |
| Gross Margin | -38.8% | -35.4% | -52.7% | -3.4pp | 13.9pp |
| Net Margin | -8318.9% | -5468.3% | -2741.5% | -2850.6pp | -5577.4pp |
| EPS (Diluted) | $-0.18 | $-0.22 | $-0.26 | 18.2% | 30.8% |
| Free Cash Flow | -$3M | -$2M | -$2M | -32.8% | -43.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $33.7K |
| Cost of Revenue | $46.8K |
| GROSS PROFIT | -$13.1K |
| R&D Expenses | $1M |
| Selling & Marketing | $61.3K |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $1.9K |
| Operating Expenses | $3M |
| Cost & Expenses | $3M |
| OPERATING INCOME | -$3M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $1.9K |
| INCOME BEFORE TAX | -$3M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$3M |
| D&A | $25.2K |
| EBIT | -$3M |
| EBITDA | -$3M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$3M |
| Depreciation & Amortization | $25.2K |
| Stock-Based Compensation | $203.1K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $26.2K |
| Change in Working Capital | -$126.1K |
| OPERATING CASH FLOW | -$3M |
| Capital Expenditure | -$61.5K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$61.5K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$1M |
| NET CASH FROM FINANCING | $12M |
| FREE CASH FLOW | -$3M |
| Net Change in Cash | $9M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $16M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $24.6K |
| Inventory | $229.1K |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $17M |
| PP&E (Net) | $479.3K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $128.6K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $607.9K |
| TOTAL ASSETS | $17M |
| Account Payables | $703.7K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $2.2K |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $173.3K |
| TOTAL LIABILITIES | $1M |
| Common Stock | $40.0K |
| Additional Paid-In Capital | $60M |
| Retained Earnings | -$44M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $16M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $16M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $17M |
| Total Debt | $288.4K |
| Net Debt | -$16M |