| Metric | FY 2021 | Prior Q | FY 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $178.1K | — | $2M | — | -90.8% |
| Op. Income | -$10M | — | -$5M | — | -108.4% |
| Gross Margin | -54.9% | — | 96.3% | — | -151.2pp |
| Net Margin | -5584.3% | — | -708.0% | — | -4876.3pp |
| EPS (Diluted) | $-0.93 | — | $-2.52 | — | 63.1% |
| Free Cash Flow | -$9M | — | -$4M | — | -144.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $178.1K |
| Cost of Revenue | $275.9K |
| GROSS PROFIT | -$97.7K |
| R&D Expenses | $4M |
| Selling & Marketing | $338.8K |
| General & Administrative | $6M |
| SG&A Expenses | $6M |
| Other Expenses | -$64.8K |
| Operating Expenses | $10M |
| Cost & Expenses | $10M |
| OPERATING INCOME | -$10M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $3.1K |
| Other Income/Expenses | $270.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$10M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$10M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$10M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$10M |
| D&A | $147.1K |
| EBIT | -$10M |
| EBITDA | -$10M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$10M |
| Depreciation & Amortization | $80.7K |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | -$85.3K |
| Other Non-Cash Items | $69.4K |
| Change in Working Capital | -$512.7K |
| OPERATING CASH FLOW | -$9M |
| Capital Expenditure | -$67.1K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$67.1K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $3M |
| NET CASH FROM FINANCING | $12M |
| FREE CASH FLOW | -$9M |
| Net Change in Cash | $3M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $7M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $48.3K |
| Inventory | $98.3K |
| Other Current Assets | $92.9K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $7M |
| PP&E (Net) | $512.3K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $134.2K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $646.5K |
| TOTAL ASSETS | $8M |
| Account Payables | $528.8K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $8.6K |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $202.9K |
| TOTAL LIABILITIES | $1M |
| Common Stock | $12.0K |
| Additional Paid-In Capital | $47M |
| Retained Earnings | -$41M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $7M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $7M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $8M |
| Total Debt | $315.7K |
| Net Debt | -$7M |