| Metric | Q1 2025 | Q4 2024 | Q1 2024 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $45M | $46M | $41M | -0.6% | 11.6% |
| Op. Income | -$12M | -$7M | -$51M | -62.8% | 77.2% |
| Gross Margin | 47.8% | 50.0% | 50.0% | -2.2pp | -2.2pp |
| Net Margin | -38.0% | -18.3% | -124.8% | -19.8pp | 86.8pp |
| EPS (Diluted) | $-0.49 | $-0.69 | $-1.13 | 29.0% | 56.6% |
| Free Cash Flow | -$16M | -$28M | -$3M | 43.6% | -365.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $45M |
| Cost of Revenue | $24M |
| GROSS PROFIT | $22M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $4M |
| General & Administrative | $28M |
| SG&A Expenses | $33M |
| Other Expenses | $736.9K |
| Operating Expenses | $33M |
| Cost & Expenses | $57M |
| OPERATING INCOME | -$12M |
| Interest Income | $1M |
| Interest Expense | $6.1K |
| Other Income/Expenses | -$6M |
| INCOME BEFORE TAX | -$17M |
| Income Tax Expense | $5.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$17M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$17M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$22M |
| D&A | $2M |
| EBIT | -$17M |
| EBITDA | -$16M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$17M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $7M |
| Change in Working Capital | -$9M |
| OPERATING CASH FLOW | -$16M |
| Capital Expenditure | -$73.1K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$37M |
| Sales/Maturities of Investments | $7M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$29M |
| Net Debt Issuance | -$19.5K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$304.9K |
| Other Financing Activities | -$7M |
| NET CASH FROM FINANCING | $148M |
| FREE CASH FLOW | -$16M |
| Net Change in Cash | $103M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $127M |
| Short-Term Investments | $90M |
| Net Receivables | $29M |
| Inventory | $2M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $252M |
| PP&E (Net) | $12M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $14M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $26M |
| TOTAL ASSETS | $278M |
| Account Payables | $16M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $13M |
| Other Current Liabilities | $20M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $71M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $3M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $24M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $30M |
| TOTAL LIABILITIES | $101M |
| Common Stock | $128.2K |
| Additional Paid-In Capital | $422M |
| Retained Earnings | -$246M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $429.5K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $177M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $177M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $278M |
| Total Debt | $7M |
| Net Debt | -$119M |