| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $24M | $23M | $24M | 2.7% | -0.1% |
| Op. Income | -$34M | -$50M | -$45M | 31.0% | 23.4% |
| Gross Margin | 81.6% | 58.5% | 48.5% | 23.1pp | 33.1pp |
| Net Margin | -153.6% | -222.9% | -189.8% | 69.3pp | 36.2pp |
| EPS (Diluted) | $-2.66 | $-3.76 | $-3.61 | 29.3% | 26.3% |
| Free Cash Flow | -$45M | -$38M | -$42M | -17.7% | -5.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $24M |
| Cost of Revenue | $4M |
| GROSS PROFIT | $20M |
| R&D Expenses | $35M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $19M |
| SG&A Expenses | $19M |
| Other Expenses | $46.0K |
| Operating Expenses | $54M |
| Cost & Expenses | $58M |
| OPERATING INCOME | -$34M |
| Interest Income | $3M |
| Interest Expense | $6M |
| Other Income/Expenses | -$3M |
| INCOME BEFORE TAX | -$37M |
| Income Tax Expense | $9.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$37M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$37M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$37M |
| D&A | $993.0K |
| EBIT | -$31M |
| EBITDA | -$30M |
| EPS | -$3 |
| EPS Diluted | -$3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$37M |
| Depreciation & Amortization | $993.0K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | -$31.0K |
| Other Non-Cash Items | -$9M |
| Change in Working Capital | $1M |
| OPERATING CASH FLOW | -$44M |
| Capital Expenditure | -$666.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$18M |
| Sales/Maturities of Investments | $65M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $46M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $13.0K |
| FREE CASH FLOW | -$45M |
| Net Change in Cash | $2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $30M |
| Short-Term Investments | $214M |
| Net Receivables | $2M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $33M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $286M |
| PP&E (Net) | $12M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $5M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $21M |
| TOTAL ASSETS | $308M |
| Account Payables | $9M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $12M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $68M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $105M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $191M |
| TOTAL LIABILITIES | $259M |
| Common Stock | $19.0K |
| Additional Paid-In Capital | $3.7B |
| Retained Earnings | -$3.6B |
| Treasury Stock | -$3M |
| Accum. Other Comp. Income | $355.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $49M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $49M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $308M |
| Total Debt | $108M |
| Net Debt | $78M |