| Metric | Q4 2024 | Q3 2024 | Q4 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $29M | $24M | $24M | 20.9% | 22.1% |
| Op. Income | $14M | -$34M | -$34M | 141.8% | 142.8% |
| Gross Margin | 72.7% | 81.6% | 69.5% | -9.0pp | 3.2pp |
| Net Margin | 24.9% | -153.6% | -176.2% | 178.5pp | 201.1pp |
| EPS (Diluted) | $0.51 | $-2.66 | $-3.30 | 119.2% | 115.5% |
| Free Cash Flow | -$47M | -$45M | -$47M | -4.6% | 1.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $29M |
| Cost of Revenue | $8M |
| GROSS PROFIT | $21M |
| R&D Expenses | $29M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $17M |
| SG&A Expenses | $17M |
| Other Expenses | -$39M |
| Operating Expenses | $7M |
| Cost & Expenses | $15M |
| OPERATING INCOME | $14M |
| Interest Income | $3M |
| Interest Expense | $10M |
| Other Income/Expenses | -$7M |
| INCOME BEFORE TAX | $7M |
| Income Tax Expense | -$259.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $7M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $7M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $7M |
| D&A | $332.0K |
| EBIT | $17M |
| EBITDA | $17M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $29M |
| Cost of Revenue | $8M |
| GROSS PROFIT | $21M |
| R&D Expenses | $29M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $17M |
| SG&A Expenses | $17M |
| Other Expenses | -$39M |
| Operating Expenses | $7M |
| Cost & Expenses | $15M |
| OPERATING INCOME | $14M |
| Interest Income | $3M |
| Interest Expense | $10M |
| Other Income/Expenses | -$7M |
| INCOME BEFORE TAX | $7M |
| Income Tax Expense | -$259.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $7M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $7M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $7M |
| D&A | $332.0K |
| EBIT | $17M |
| EBITDA | $17M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $7M |
| Depreciation & Amortization | $332.0K |
| Stock-Based Compensation | $5M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$47M |
| Change in Working Capital | -$12M |
| OPERATING CASH FLOW | -$46M |
| Capital Expenditure | -$459.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$70M |
| Sales/Maturities of Investments | $65M |
| Other Investing Activities | $65M |
| NET CASH FROM INVESTING | $60M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $83.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $83.0K |
| FREE CASH FLOW | -$47M |
| Net Change in Cash | $14M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $44M |
| Short-Term Investments | $211M |
| Net Receivables | $2M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $261M |
| PP&E (Net) | $12M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $26M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $43M |
| TOTAL ASSETS | $304M |
| Account Payables | $12M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $6M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $61M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $99M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $182M |
| TOTAL LIABILITIES | $243M |
| Common Stock | $19.0K |
| Additional Paid-In Capital | $3.7B |
| Retained Earnings | -$3.6B |
| Treasury Stock | -$3M |
| Accum. Other Comp. Income | $61.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $61M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $61M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $304M |
| Total Debt | $103M |
| Net Debt | $58M |