| Metric | FY 2021 | Prior Q | FY 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $22M | — | $9M | — | 160.9% |
| Op. Income | -$17M | — | -$7M | — | -151.5% |
| Gross Margin | 20.4% | — | 27.8% | — | -7.4pp |
| Net Margin | -73.6% | — | -200.4% | — | 126.7pp |
| EPS (Diluted) | $-28.49 | — | $-131.09 | — | 78.3% |
| Free Cash Flow | -$9M | — | -$3M | — | -250.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $22M |
| Cost of Revenue | $15M |
| GROSS PROFIT | $5M |
| R&D Expenses | $1M |
| Selling & Marketing | $472.2K |
| General & Administrative | $17M |
| SG&A Expenses | $18M |
| Other Expenses | $5M |
| Operating Expenses | $24M |
| Cost & Expenses | $39M |
| OPERATING INCOME | -$17M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | $610.3K |
| INCOME BEFORE TAX | -$16M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$16M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$16M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$16M |
| D&A | $3M |
| EBIT | -$13M |
| EBITDA | -$10M |
| EPS | -$28 |
| EPS Diluted | -$28 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$16M |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $5M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | -$3M |
| OPERATING CASH FLOW | -$9M |
| Capital Expenditure | $4 |
| Acquisitions (Net) | -$2M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$2M |
| Net Debt Issuance | $2M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$2M |
| NET CASH FROM FINANCING | $14M |
| FREE CASH FLOW | -$9M |
| Net Change in Cash | $2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $3M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $6M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $9M |
| PP&E (Net) | $481 |
| Goodwill | $8M |
| Intangible Assets | $10M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $17M |
| TOTAL ASSETS | $26M |
| Account Payables | $1M |
| Short-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue | $746.4K |
| Other Current Liabilities | $3M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $8M |
| Long-Term Debt | $3M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $3M |
| TOTAL LIABILITIES | $10M |
| Common Stock | $1.5K |
| Additional Paid-In Capital | $67M |
| Retained Earnings | -$51M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $59 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $16M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $16M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $26M |
| Total Debt | $4M |
| Net Debt | $2M |